FOTO EXCLUSIV Cele mai tari imagini de la Dinamo - FCSB

Dinamo - FCSB Superliga Superliga FCSB a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 1-0, pe Arena Naţională, în etapa a 17-a a Superligii de fotbal / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 09:51
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 09:52

Dinamo - FCSB s-a încheiat 0-1.

"Câinii" și roș-albaștrii s-au confruntat pe Arena Națională în marele derby al Superligii României, în a 17-a etapă din sezonul regulat al primului eșalon. La capătul celor 90 de minute, FCSB a plecat cu toate cele trei puncte.

Cele mai tari imagini de la Dinamo - FCSB

Materiale pirotehnice, artificii, petarde, hârtii aruncate în teren. Atmosfera de la Dinamo - FCSB a fost fantastică, în ciuda faptului că derby-ul nu a fost pe măsura așteptărilor. Chiar Mircea Lucescu a spus că "ăsta nu e derby", pe fugă, în timp ce pleca de la stadion, înainte de fluierul final.

• FCSB a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 1-0, pe Arena Naţională, în etapa a 17-a a Superligii de fotbal / Foto - Gabriel Chirea

După o primă repriză tăcută prin prisma evoluției celor două echipe, dar cu activitate în tribune, FCSB a dat lovitura în partea secundă, grație reușitei de excepție a lui Florinel Coman din lovitură liberă, din minutul 52.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne lider în campionat cu 37 de puncte, situându-se la cinci lungimi în fața locului secund ocupat de CFR Cluj. Roș-albaștrii au înregistrat, astfel, până acum, 11 victorii, patru rezultate de egalitate și două înfrângeri.

De cealaltă parte, Dinamo rămâne în subsolul clasamentului cu 10 puncte. Formația dirijată de Ovidiu Burcă a obținut până în clipa actuală doar două rezultate pozitive, patru remize și 11 eșecuri și se află la două puncte de ultimul loc ocupat de FC Botoșani.

Echipele de start

• Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr - D. Iglesias, Bena, Ilic - Ghezali, Abdallah, Gregorio

Rezerve: Dujmovic - I. Roșu, Politic, Bordușanu, A.Bani, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia

Antrenor: Ovidiu Burcă

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - Dawa, Haruț, Compagno, M. Toma, Cr. Ganea, Rotariu, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous