Ce fotbalist i-a furat ochii lui MM Stoica? "Nu există jucător în România care să lovească aşa mingea"

Mihai Stoica Basarab Panduru David Miculescu MM Stoica Superliga Mihai Stoica, manager general FCSB / Foto: Sport Pictures
Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 13:09
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 13:10
FCSB a câștigat deplasarea pe Ovidiu, în fața Farului Constanța, scor 1-0, în a doua etapă din play-off-ul Superligii României.

Mihai Stoica, directorul sportiv al FCSB-ului, a lăudat prestația lui David Miculescu în meciul împotriva Farului Constanța, afirmând că acesta este un jucător de mare calitate, capabil să lovească mingea cu o putere extraordinară. Stoica a subliniat că Miculescu este un adversar temut pentru portari, având încredere deplină în abilitățile sale.

”Miculescu, eu care o spun de câte ori am ocazia, este un jucător foarte bun, mulţi îl subapreciază, dar el când intră se bate cu adversarii, câştigă dueluri aeriene, are un stâng...

• Mihai Stoica, manager general FCSB / Foto: Sport Pictures

Vă spun, n-ai vrea să fii portar când trage Miculescu, dă foarte tare, nu există jucator în România care să lovească aşa tare mingea. Am foarte mare încredere în el”, a declarat MM Stoica pentru Orange Sport.

David Miculescu, achiziționat în vara lui 2022 pentru 1,7 milioane de euro de la UTA, a demonstrat în meciul cu Farul că merită să fie luat în serios, iar MM Stoica a evidențiat acest aspect. Cu 4 goluri și o pasă decisivă în 30 de meciuri în acest sezon, Miculescu este evaluat la 800.000 de euro conform Transfermarkt.com.

Basarab Panduru nu este de aceeași părere: "Miculescu a făcut ceva?"

"Miculescu trebuia schimbat. Bine, mă gândesc și cum gândește Gigi. El se uită la meci, ce vede? Baba trebuia, Miculescu trebuia. Octavian Popescu nu știu dacă trebuia schimbat. Mai degrabă nu la pauză. Miculescu a făcut ceva? Zi-mi ceva făcut de Miculescu", a spus Basarab Panduru, conform sursei citate.

MM Stoica a dat verdictul despre Chiricheș

În același timp, MM Stoica a apreciat și evoluția lui Vlad Chiricheș, fostul căpitan al naționalei României, care a revenit recent după o accidentare gravă. Stoica a remarcat că Chiricheș a avut o prestație ireproșabilă în meciul cu Farul, având în vedere perioada lungă de inactivitate. Deși recunoaște că victoria a venit și cu puțin noroc, Stoica consideră că echipa merita să obțină cel puțin un rezultat de egalitate în acea partidă dificilă.

”Chiricheş! Pentru că a avut o evoluţie ireproşabilă şi pentru că a dus 96 de minute în condiţiile în care nu jucase de atâta timp şi avea doar 60 de minute jucate în amicalul cu Buzăul pe un teren de antrenament.

I-am ţinut pumnii strânşi să poată să termine meciul pentru că a fost un meci foarte dificil. Farul este o echipă redutabilă mai ales acasă. E o echipă foarte greu de bătut.

Recunosc că am câştigat cu şansă, dar nu cred că meritam să pierdem. După ce s-a jucat, cred că un rezultat corect era unul de egalitate”, a spus Mihai Stoica, potrivit sursei citate.