Mihai Stoica intervine după ce Gigi Becali l-a scos pe Radaslavescu în minutul 28: "Prea mulți 'specialiști' și prea puține meciuri"

Mihai Stoica eduard radaslavescu FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 13:20
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 13:23

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a oferit o primă reacție după victoria cu Farul, de la Ovidiu, scor 1-0.

Stoica a ținut să le ofere o replică celor care au catalogat drept o "umilință" înlocuirea lui Eduard Radaslavescu după doar 28 de minute.

Mihai Stoica intervine după episodul Radaslavescu

Pentru a-și susține punctul de vedere, acela că doar FCSB ar fi atacată de specialiști în momentul în care ia astfel de hotărâri, oficialul liderului a oferit exemplul Gică Hagi. Managerul tehnic de la Farul a schimbat și el doi jucători în prima repriză la un meci cu FCSB din sezonul 2022/2023.

"Radaslavescu, schimbat în min 28, UMILIT! (Farul - FCSB 0:1, 31/3/2024)

Kiki și Baravykas, schimbați în min 27 și 35, DECIZII TACTICE! (FCSB - Farul 2:3, 29/1/2023)

Prea mulți “specialiști”, prea puține meciuri", a scris Mihai Stoica, pe Facebook.

FCSB a pierdut meciul disputat în ianuarie 2023 contra echipei lui Gică Hagi (2-3), în ciuda faptului că a condus de două ori. Farul s-a impus cu două goluri în prelungiri, ultimul fiind marcat chiar de Andrei Borza, introdus în minutul 27.

Gigi Becali: "Radaslavescu va mai intra, mai am încredere în el"

Becali spune că a avut tot dreptul să îl schimbe devreme pe Radaslavescu, având în vedere prestația modestă a jucătorului U21 și transmite că "mila" sau "actele de caritate" nu au ce căuta la fotbal.

Chiar dacă a fost dezamăgit de prestația tânărului jucător, Becali anunță că Eduard Radaslavescu va mai primi șanse la FCSB și va avea noi ocazii de a juca în acest sezon.

"Radaslavescu? Nu permite regulamentul să-l scot? Eu nu dau milioane de euro ca să fac caritate, să dau mângâiere și să ofer moralitate. Eu dau milioane ca să câștig un campionat, nu ca să nu se supere Radaslavescu. Milă la fotbal? Ce-i aia? Milă e dacă i se rupe cuiva piciorul.

La fotbal trebuie să câștigi campionatul! Dacă trebuie să-l dai afară, îl dai afară! Dacă vezi că dă pasă la adversar din doi metri, îl scoți. În Radaslavescu mai am încredere în el. Dacă l-am schimbat nu înseamnă că nu va mai intra. El o să intre", a spus Gigi Becali, la Fanatik.