Cazul "bricheta" are precedent! Acum 61 de ani a mai fost suspendat un meci in Romania!

Data publicarii: Vineri 21 Martie 2008, 16:27
Data actualizarii: Vineri 21 Martie 2008, 16:27
RAPID- STEAUA NU ESTE SINGURUL!

Un alt caz de suspendare a unui meci in campionatul Romaniei a fost inregistrat in urma cu mai bine de 61 de ani, cand suporterii echipei gazda, Dermagant Targu Mures, i-au batut pe jucatorii formatiei Ciocanul.
Partida s-a desfasurat in noiembrie 1946, la Targu Mures, in etapa a XI-a a Diviziei A. Gazdele conduceau cu scorul de 1-0, dupa un gol marcat in minutul 10, dar oaspetii reusisera sa echilibreze jocul si in minutul 57 au primit un penalti. Antrenorul Dermagantului a contestat decizia, a intrat pe teren si a lovit un jucator al Ciocanului, dand semnalul incidentelor.

"Pe un teren complet desfundat si pe ploaie, matchul de football dintre Ciocanul si Dermagant nu s-a terminat cu un epilog tragic, dar cu un imens scandal, cu bataie, interventia aproape inutila a politiei si desigur cu intreruperea matchului in minutul 59, la scorul 1-0 in favoarea gruparii Dermagant. (...) Terenul invadat, bataia este iminenta. Cu pumni, cu umbrele, jucatorii Ciocanului sunt loviti grav. Lazareanu primeste lovituri cu umbrele pe spate, in cap. ii curge sange. Se pare ca are capul spart. La fel Naciu. Cu greu salvati de politie si armata, ajunsi la Hotelul Splendid, jucatorii si conducatorii sunt asediati de o parte din spectatori, care ii ameninţă", a scris in cronica sa din acea vreme cotidianul Sportul Popular.

Meciul a fost omologat cu scorul de 3-0 pentru Ciocanul, iar stadionul gruparii din Targu Mures a fost suspendat doua etape.