Câte schimbări ar fi făcut Anghel Iordănescu la pauza meciului FCSB - Sepsi 1-1

Superliga Anghel Iordănescu
Data publicarii: Joi 26 August 2021, 08:28
Data actualizarii: Joi 26 August 2021, 08:51

Liga 1, etapa a șasea / FCSB - Sepsi 1-1, primul meci al roș-albaștrilor cu Edi Iordănescu la timonă

Anghel Iordănescu a vorbit despre ultima partidă a FCSB-ului, scor 1-1 cu Sepsi, în etapa a șasea a Ligii 1.

La primul meci pe banca roș-albaștrilor, Edi Iordănescu, fiul Generalului, nu a efectuat vreo modificare la pauză, așa cum a făcut, în ultimul timp, fostul tehnician, Dinu Todoran.

După o primă repriză ștearsă contra formației lui Leo Grozavu, Anghel Iordănescu susține că ar fi făcut - mai în glumă, mai în serios - șase înlocuiri!

Anghel Iordănescu: "Aș fi făcut șase schimbări la pauză!"

”Mă uitam la FCSB, sunt jucători talentați, dar sunt prea răsfățați, prea alintați. Îl criticați pe Gigi Becali că făcea câte trei schimbări. La ultimul meci, dacă aș fi fost antrenor, aș fi făcut șase schimbări la pauză.

N-aveam dreptul la șase schimbări, dar făceam cinci și pe al șaselea îl țineam lângă mine pe bancă", a declarat fostul selecționer, conform digisport.ro.

"Jucătorii au un blocaj mental"

Cu o evoluție oscilantă în startul de campionat, FCSB a rămas ieri fără Olimpiu Moruțan, transferat la Galatasaray Istanbul. Anghel Iordănescu susține că nivelul mental al roș-albaștrilor poate fi ridicat de fiul său, prin discuții individuale cu jucătorii.

”Jucătorii au un blocaj mental, sunt greu de deblocat, asta nu vine decât prin discuții individuale foarte multe. Trebuie să înțeleagă că au valoare, sunt talentați, dar trebuie să muncească foarte mult”, a mai adăugat Anghel Iordănescu, pentru sursa mai sus citată.

FCSB - Sepsi 1-1

Edi Iordănescu a început cu o remiză mandatul său la FCSB.

Oaspeţii au deschis scorul, din lovitură liberă, prin croatul Adnan Aganovic (36), fost jucător al roş-albaştrilor.

FCSB, la meciul de debut al antrenorului Edi Iordănescu, a egalat în repriza secundă, prin Florin Tănase, cu o lovitură de cap din unghi.

Sepsi putea obţine victoria, dar fundaşul Bogdan Mitrea (ex-FCSB) a ratat un penalty în min. 67, Andrei Vlad apărând şutul său. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru un fault comis de Ovidiu Popescu la Nicolae Păun.