FOTO Ca la FCSB, la nimeni! Roș-albaștrii au mizat în meciul cu Clinceni pe un jucător care nu a mai jucat de aproape 2 ani

FCSB Academica Clinceni andrei burlacu Superliga
Mihnea Stefan
Data publicarii: Miercuri 09 Februarie 2022, 21:14
Data actualizarii: Miercuri 09 Februarie 2022, 23:25

Florinel Coman a fost schimbat la pauză cu un jucător care a bifat ultimul meci oficial pe 7 martie 2020.

FCSB l-a cedat vara trecută pe Ionuț Vînă (26 ani) la Universitatea Craiova. În schimbul mijlocașului central, Gigi Becali a primit doi jucători din partea lui Mihai Rotaru, pe Ivan Mamut (24 ani) și pe Andrei Burlacu (25 ani).

Dacă pe atacantul croat suporterii vicecampioanei României au apucat să-l vadă la treabă, acesta bifând 4 meciuri, Burlacu nu a bifat niciun minut în cele 6 luni de când a sosit la FCSB. Însă acest lucru s-a întâmplat în etapa cu numărul 25, împotriva Academicii Clinceni. Cu un avantaj de trei goluri la pauză, roș-albaștrii l-au înlocuit pe Florinel Coman (23 ani) cu Andrei Burlacu.

Astfel, extrema a bifat, în sfârșit, debutul pentru FCSB. Totodată, jucătorul a jucat primul meci oficial după aproape doi ani, fără măcar a suferi o accidentare gravă. Ultima partidă în care a fost utilizat a fost pe 7 martie 2020, în Concordia Chiajna - Politehnica Timișoara, 2-1.