Bojan a scris istorie: a devenit al doilea cel mai tanar marcator din Champions League!

Data publicarii: Miercuri 02 Aprilie 2008, 08:28
Data actualizarii: Miercuri 02 Aprilie 2008, 08:28
PUSTIUL MINUNE AL BARCELONEI INTRA IN ISTORIE!

Atacantul spaniol al echipei FC Barcelona, Bojan, ocupa, la 17 ani si 217 zile, locul doi in topul celor mai tineri marcatori din Liga Campionilor, dupa ce a inscris in partida cu Schalke 04, marti seara, in prima mansa a sferturilor de finala.

Pe numele Bojan Krkic, atacantul a marcat primul sau gol in Liga Campionilor, in cea de-a sasea prezenta in competitie, dupa o pasa de la Thierry Henry in minutul 12.

"Este un mare jucator, si-a asumat responsabilitati, ia decizii bune, se comporta ca un jucator foarte experimentat. Are totul pentru a deveni un mare jucator", a declarat antrenorul sau, Frank Rijkaard.
Cel mai tanar marcator din istoria Ligii Campionilor ramane ghanezul Peter Ofori-Quaye, care avea 17 ani si 195 cand a marcat primul gol la 1 octombrie 1997, la meciul dintre Rosenborg si Olympiakos (5-1).