Basarab Panduru, șocat după FC Voluntari - Farul: ”Nu miroseam niciodată rezultatul ăsta”

Basarab Panduru farul fc voluntari FC Voluntari - Farul Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 20:38
Data actualizarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 20:39

FC Voluntari a câștigat categoric pe teren propriu meciul cu campioana en-titre Farul Constanța, scor 4-2.

Ilfovenii au înscris de trei ori în primele 37 de minute ale partidei și au avut un avantaj liniștitor la pauză. În partea secundă Farul a reușit să marcheze două goluri, dar nu a fost suficient pentru a câștiga cel puțin un punct pe stadionul ”Anghel Iordănescu”.

Farul avea nevoie de o victorie pentru a ține pasul cu Petrolul, care a câștigat în această etapă, scor 2-1 cu FC Botoșani, și a urcat pe locul șase în Superliga României, ultimul care asigură prezența în play-off.

Basarab Panduru: ”Nu miroseam rezultatul ăsta”

Basarab Panduru, fostul internațional și în prezent analist TV, a recunoscut că nu se aștepta la rezultatul de la Voluntari.

„Eu nu miroseam rezultatul ăsta niciodată. Voluntari a știut cum să stea, cum să închidă centrul terenului, cum să se aglomereze la mijloc.

Nu are cum să te prindă de două ori pe centrul porții. Și Dumiter e de apreciat, niciodată nu se arunca”, a spus Panduru, la Orange Sport.

În urma acestui rezultat, Farul a rămas pe locul șapte, cu 22 de puncte, dar poate fi depășită de Oțelul Galați dacă moldovenii vor reuși să câștige meciul cu Universitatea Craiova.

De partea cealaltă, FC Voluntari a urcat pe locul 11, cu 20 de puncte, iar în următoarea etapă va juca tot pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești.