Basarab Panduru dă de pământ cu jucătorii campioanei: „Cei mai bătrâni joacă, cei tineri sunt obosiţi”

Basarab Panduru FCSB Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2022, 21:05
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2022, 21:13

CFR Cluj a început cu dreptul Superliga, după o victorie chinuită în fața Rapidului, scor 1-0.

Formula de start folosită, însă, de Dan Petrescu l-a contrariat pe Basarab Panduru, fostul secund al lui Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova, care s-a lansat într-un adevărat atac la adresa jucătorilor campioanei.

Panduru nu înțelege cum a fost posibil ca la meciul cu Rapid să fie trimiși jucători cei mai bătrâni ai CFR-ului, în timp ce alții mai tineri au fost lăsați pe banca de rezerve după ce au resimțit oboseală în urma meciului din preliminariile Champions League.

Doar trei titulari din meciul cu Piunik au rezistat în prima echipa pentru duelul cu Rapid

Cristi Bălgrădean (34 de ani), Mario Camora (35 de ani) şi Ciprian Deac (36 de ani), păstrați în primul „11” de Dan Petrescu.

„CFR schimbă mulţi jucători, foarte curios că cei mai bătrâni joacă, chiar dacă au jucat 120 de minute, joacă şi acum. Deac şi Camora. Cei mai tineri sunt obosiţi, joacă joi, nu am prea înţeles asta.

Până în minutul 68, când are Yuri capul ală din corner, parcă CFR a fost echipa mai bună, după care CFR se retrage foarte, foarte jos şi începe Rapidul să joace.

Probabil că Rapid se leagă de astea ultime 25 de minute, când a stat în apropierea porţii CFR-ului. Meritau golul, nu îl meritau... nu ştiu ce să zic, mai degrabă...

A fost o problemă (n.r. cu accidentările). Nu ştiu ce schimbare mai puteai să faci la pauză, Sefer cu Pănoiu poate, dacă nu ar fi fost accidentat şi se pregătea.

Sefer mi se pare că anul trecut... să marchezi un singur gol într-un campionat.. mi se pare prea puţin”, a declarat Basarab Panduru pentru Orangesport.

CFR Cluj a câştigat cu emoţii meciul cu Rapid Bucureşti, scor 1-0 (1-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, în prima etapă a SuperLigii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de fundaşul brazilian Yuri Matias (17').