Basarab Panduru a desființat un jucător de la FCSB: ”Mai bine te lași de fotbal”

Basarab Panduru FCSB Joyskim Dawa Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 10:48
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 10:48

FCSB a pierdut pe teren propriu cu Rapid, scor 1-2, în etapa a 15-a din Superliga României.

Rapid a intrat cu un avantaj liniștitor la pauză, când scorul era deja 2-0 pentru formația lui Cristiano Bergodi. Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 39 după ce a anihilat apărarea adversă, iar Paul Iacob a punctat în prelungirile primei reprize după un corner executat perfect de Borja Valle.

În partea secundă, FCSB a reușit să reducă din diferență prin Joyskim Dawa, dar nu a putut marca și golul egalizator și meciul s-a încheiat cu victoria Rapidului.

Fostul internațional Basarab Panduru l-a criticat în termeni duri pe Joyskim Dawa pentru al doilea gol marcat de Rapid, prin Paul Iacob. Analistul TV i-a reproșat acestuia faptul că l-a scăpat din marcaj pe fundașul giuleștenilor.

Basarab Panduru: ”Ăla e marcaj om la om?”

În ultima partidă, cu Petrolul Ploiești, Dawa a comis un fault dur asupra lui Sergiu Hanca, dar s-a ales doar cu un cartonaș galben, cu toate că fostul dinamovist are o accidentare gravă care-l va ține departe de gazon pentru restul anului 2023.

„Ăla e marcaj om la om?! Nu știu ce e, dacă ăsta e marcaj om la om… Trebuie să stai lângă el. Ce marcaj e ăla?! Mai bine te lași de fotbal decât să faci așa marcaj.

Dawa e la doi metri de Săpunaru. Cum face el marcaj?! Tu, ca antrenor, nu-l vezi la antrenamente cum face marcaj?”, a spus Basarab Panduru, la OrangeSport.

Joyskim Dawa a bifat 19 partide în acest sezon, reușind să înscrie de două ori, în toate competițiile.

750.000 de euro este cota de piață a fundașului camerunez, potrivit Transfermarkt.

Se strânge clasamentul la vârf

Victoria de pe Arena Națională o aduce pe Rapid tot mai aproape de locul 1. Giuleștenii s-au apropiat la două puncte de rivala FCSB, care poate pierde primul loc la finalul acestei runde. CFR Cluj va urca pe locul 1, dacă va învinge Hermannstadt, la Sibiu.

În runda următoarea, Rapid va înfrunta Sepsi OSK, în deplasare. Pentru FCSB urmează un nou meci pe teren propriu, contra celor de la FC U Craiova 1948. Băieții lui Cristiano Bergodi au câștigat trei din ultimele cinci meciuri jucate în Liga 1. De asemenea, Rapid are acum trei victorii la rând împotriva rivalilor de la FCSB.