"Avem un mijlocaș care a semnat". Anunțul lui Mircea Rednic după succesul cu Sepsi OSK

Mircea Rednic Sepsi OSK UTA Arad Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 18:36
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 18:48

UTA Arad a învins-o pe Sepsi OSK cu scorul de 2-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii.

Andrej Fabry a deschis scorul cu un şut din afara careu (41), deviat de un adversar, Diogo Rodrigues (51) a majorat diferenţa, golul de onoare al oaspeţilor fiind marcat de Marius Ştefănescu (84 - penalty), după un henţ comis în careu de Ibrahima Conte, observat de VAR.

Arădenii au avut 3-0 în minutul 60, însă golul lui Fabry a fost anulat pentru offsaid. UTA, la primul meci la Arad după refacerea suprafeţei de joc a stadionului, venea după două egaluri şi două eşecuri.

Concluziile lui Mircea Rednic după succesul cu Sepsi OSK

Tehnicianul celor de la UTA Arad a vorbit despre evoluția echipei în partida cu Sepsi OSK, dar și despre campania de transferuri de până la finalul perioadei de mercato.

"S-a văzut un teren bun, un public care ne-a susținut din primul până în ultimul minut, băieții au dat randament cu o echipă bună. Au fost multe momente în care ne-am creat ocazii pe contraatac.

Cu FCSB a fost un accident, am și spus după meci că FCSB, eu îi zic Steaua, își merită locul, au un lot foarte bun, jucători care pot face diferența. Noi am făcut greșeli, am avut două ocazii. O bară și situația lui Andrei, dacă am fi înscris poate altfel era rezultatul.

Eu sunt mulțumit că am reușit să câștigăm astăzi, e bine pentru moralul nostru, pentru moralul suporterilor. Își pierduseră puțin încrederea, dar eu am încredere în jucători, în lotul pe care îl am la dispoziție.

Nu știu dacă se închide, e normal că mai avem 1 sau 2 posturi. Avem un mijlocaș care a semnat, care va veni luni sau marți. Acum avem o săptămână până la următorul meci, ne pregătim, avem nevoie de continuitate atât în joc, cât și în rezultate.

Încercăm să ne îndeplinim obiectivul, să fim cât mai departe de zona de retrogradare să fie toată lumea mulțumită. Mă bucur că jucătorii care au intrat au adus un plus echipei", a declarat Mircea Rednic, la finalul meciului.