”Au avut agresivitate, alt ritm”. Deian Sorescu, sincer după 1-1 cu Universitatea Craiova

Deian Sorescu FCSB FCSB - Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 08:14
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 08:14

FCSB a început ”cu stângul” play-off-ul din Superligă, după 1-1 cu Universitatea Craiova.

După meci, Deian Sorescu (25 de ani) a tras primele concluzii. În urma acestui rezultat, FCSB a ratat șansa de a egala primele două clasate, Farul și CFR Cluj. Temporar, pentru că cele două au un meci în minus.

Dacă vor câștiga meciurile cu Sepsi și Rapid, atunci Farul și CFR se vor distanța la cinci puncte de FCSB, după prima etapă din play-off.

Deian Sorescu: ”Au avut agresivitate, au avut un alt ritm”

„Suntem supărați, nu așa ne-am propus să începem partida. Au fost, din punctul meu de vedere, două reprize total opuse. Prima repriză a fost a lor, iar a doua cred că am dominat. Așa este în fotbal. Nu ne-au surprins cu nimic, pur și simplu nu ne-a ieșit jocul așa cum îl antrenăm. Și atitudinea cred că a fost puțin peste noi în prima repriză.

Au avut agresivitate, au avut un alt ritm. În a doua repriză, am discutat la pauză și ne-am reglat. Nu vreau să discut despre puncte, despre diferență. Vreau să luăm jocurile noastre meci cu meci și să scoatem maximum. Este un play-off puternic și fiecare își va juca șansa. Este o diferență mică de puncte între primul loc și ultimul.

Cu siguranță vor lupta pentru fiecare punct. E o luptă puternică. Va fi un play-off foarte puternic. Din punctul nostru de vedere, a fost penalty. Am încercat să ciupesc mingea, mi-a luat și mingea și piciorul. Asta e!”, a spus Deian Sorescu.

FCSB - Universitatea Craiova 1-1

Jovan Markovic a deschis scorul în minutul 32 al meciului, după o fază splendidă din interiorul careului „roș-albaștrilor”. Malcom Edjouma a restabilit egalitatea în minutul 66, în urma unei centrări excelente oferite de Risto Radunovic.

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al arbitrului Florin Andrei, iar cele două echipe au împărțit punctele în prima confruntare din prima etapă a play-off-ului Superligii.