Dinamo Superliga
Data publicarii: Sambata 25 Octombrie 2008, 20:29
Data actualizarii: Sambata 25 Octombrie 2008, 22:53

Dinamo a castigat chinuit si cu noroc acasa cu Galati. Calaul Stelei de saptamana trecuta a fost la un pas sa plece cu un punct din Groapa.

Dinamo a jucat slab in prima repriza, dar si-a revenit in a doua, cand a atacat 45 de minute fara oprire. Golul a picat dupa sutul bun al lui Torje la coltul lung in minutul 59.

Cand lumea le era mai draga dinamovistilor, Blay a comis-o si a faultat in careu. Din pacate pentru galateni, Jelev a ratat penaltyul, dupa un sut incredibil de slab peste poarta lui Lobont.

Dinamo castiga si urca pe primul loc in clasament la un punct de Unirea Urziceni.

Dinamo: 1. Lobont - 16. Blay, 55. J. Cesar, 30. Tamas, 2. Diabate (5. Izvoranu '10) - 22. Torje, 20. Ad. Cristea, 25. Ropotan, 14. Mitea (8. Bostina '46) - 10. Danciulescu (18. L. Goian '86), 28. Miranda. Antrenor: Mircea Rednic.

Otelul Galati: 12. Kolev - 23. Salagean, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 2. Cirja - 37. Viglianti (14. S. Ilie '72), 6. L. Iorga (8. Tismanaru '84), 5. Bourceanu, 19. Vitaici - 17. M. Tanasa, 27. Pena (26. Nikolici '75). Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonas galben: Blay '81

89' Ocazie mare pentru Otelul! Boruceanu trage de la 25 de metri, Lobont respinge in fata. Mingea ajunge la Tismanaru, care suteaza in coechipierul sau, Tanasa.
87' Miranda reia cu capul o centrare a lui Cristea. Mingea este prinsă cu siguranţă de Kolev.
81' JELEV RATEAZA PENALTYUL! A TRAS INCREDIBIL PESTE POARTA!
80' Blay faulteaza in careu, iar centralul acorda penalty

73' Schimbare Grigoras il inlocuieste pe Viglianti cu Silviu Ilie.
70' Cristea incearca un sut plasat, din marginea careului. Balonul ocoleste de putin poarta lui Kolev.
69' Bostina suteaza din marginea careului, pe langa poarta galatenilor. Mijlocasul primeste aplauzele publicului.
68' Jelev executa o lovitura libera de la 40 de metri, insa mingea trece departe de poarta lui Lobont.
64' Danciulescu este blocat in ultima clipa de Carja, dupa ce a primit o pasa cu calcaiul de la Miranda.
63' Danciulescu e la un pas sa majoreze diferenta, dar suteaza din marginea careului putin pe langa poarta lui Kolev.
59' GOL DINAMO! TORJE DESCHIDE SCORUL CU UN SUT DIN INTERIORUL CAREULUI LA COLTUL LUNG!
55' Dinamovistii domina jocul la centrul terenului, dar pressingul galatenilor ii incomodeaza vadit.
53' Miranda suteaza bine din marginea careului, insa Kolev respinge salutar in corner. 52' Torje isi incerca sutul, insa trage cu stangul mult peste poarta oaspetilor.
51' Torje cade in careu dupa un duel cu Sergiu Costin, insa Martis lasa jocul sa continue!
51' Viglianti suteaza de la distanta mare, pe langa poarta lui Lobont.
49' Izvoranu urca in atac, insa centreaza prin spatele portii lui Kolev.
45+1' Lobont respinge in corner o centrare inselatoare a lui Viraic.
44' Ropotan pleaca pe contraatac si isi incearca sutul de la 25 de metri. Balonul este deviat de un fundas galatean in corner.
42' Lobont o salveaza din nou pe Dinamo dupa ce respinge in extremis lovitura de cap a lui Pena.
40' Viglianti il intrebuinteaza serios pe Lobont cu un sut frumos de la 25 de metri. "Pisica" respinge greu in corner balonul care se indrepta spre vinclu.
39' Dinamovistii combina frumos in jumatatea adversa, dar pasa lui Mitea nu il gaseste pe Miranda.
38' Lobont retine din nou dupa un sut-centrare al lui Vitaic la care nu a ajuns Pena.
37' Bourceanu e semnalizat in ofsaid. Reluarile demonstreaza ca tusierul a dat o decizie eronata.
36' Ropotan se resimte la mijlocul terenului dupa o contra a unui adversar. Mijlocasul lui Dinamo poate continua partida.
34' Torje suteaza din unghi, dar Salagean intervine la timp si respinge in corner.
34' Viglianti centreaza de pe partea stanga, insa Tanasa comite fault in atac la Izvoranu.
32' Mitea centreaza din banda stanga, imprecis insa.
30' Viglianti isi incearca din nou sutul, din afara careului, insa mingea ocoleste poarta lui Lobont.
29' Blay pleaca cu mingea din defensiva, depaseste doi adversari, insa pasa pentru Miranda este imprecisa.
28' Partida este echilibrata, cu un mic plus pentru oaspeti, care se gasesc mai bine in teren si domina la capitolul posesie.
27' Torje reia cu capul o centrare venita de pe partea stanga, peste poarta lui Kolev.
23' Dinamovistii nu reusesc sa construiasca si pierd mingea imediat ce trec centrul terenului. Galatenii se apara agresiv si recupereaza multe baloane.
21' Se joaca pe contre si Vitaic il incearca pe Lobont cu un sut de la 25 de metri. "Pisica" retine cu siguranta.
21' Mitea suteaza de la 20 de metri, peste poarta lui Kolev.
19' O noua interventie a lui Lobont! Portarul lui Dinamo a "scos" in corner sutul lui Tanasa din 5 metri!
17' Lobont respinge in fata sutul lui Viglianti, insa Julio Cesar este atent si indeparteaza pericolul
15' Bourceanu suteaza de la 30 de metri si Lobont retine in doi timpi.
11' Dinamovistii cer penalty dupa ce Jelev a atins mingea cu mana in suprafata de pedeapsa! Martis nu acorda nimic!
9' Schimbare Diabate e inlocuit de Izvoranu
8' Diabate paraseste terenul accidentat si este dus direct la ambulanta! Dinamovistul a fost facut KO de un fundas advers care l-a lovit involuntar cu crampoanele in figura.
4' Salagean centreaza de pe partea stanga a atacului oaspetilor, insa mingea nu ajungea la niciun coechipier.
1' Mitea are o incursiune pe partea stanga, insa este blocat in momentul centrarii.
1' Inceput de joc Martis fluiera startul partidei!