INCREDIBIL! Bistrita, numarul 1 in 2010! 13 puncte din 15: Gloria 2-1 Craiova! Mititelu: "Am fost lamentabili"

Gloria Bistrita Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Miercuri 17 Martie 2010, 21:44
Data actualizarii: Miercuri 17 Martie 2010, 21:46

Gloria Bistrita isi continua parcursul de senzatie in acest retur de campionat: ultima victima e Craiova.

WOTTE: "NU AVEAM VOIE SA PIERDEM ACEST MECI!"

Florin Costea a deschis scorul in minutul 4 al meciului cu Bistrita, dar Gloria a replicat prin Moraes, care a egalat in minutul 39.

Hora a marcat pentru Bistrita in minutul 70 al meciului, iar jucatorul s-a trezit pe final de meci in poarta, dupa ce Albut a fost eliminat.

0-1: Florin Costea a primit o pasa la limita ofsaidului, a patruns in careu si a deschis scorul cu un sut, pe jos, la coltul lung al portii lui Albut.

1-1: Moraes a primit o centrare la aproximativ 7-8 metri de poarta, dar a fost deposedat, in saritura, de Gaman, insa arbitrul Teodor Craciunescu a dictat penalti, considerand ca fotbalistul craiovean a comis fault. Lovitura de pedeapsa a fost transformata de acelasi Moraes, care a executat in partea stanga, in trimp ce Silviu Lung jr. a plecat pe coltul opus.

In minutul 35, Cristian Coroian a parasit terenul, fiind accidentat, iar banderola de capitan a fost preluata de portarul Albut.

2-1: Ciprian Petre a scapat in flancul stang, a centrat inapoi pana la Hora si mijlocasul formatiei bistritene, nemarcat, a inscris cu un sut plasat, la coltul lung, din mijlocul careului.

In minutul 85, Albut a incercat sa schimbe mingea, pe motiv ca este desumflata, pentru a trage de timp, dar arbitrul Teodor Craciunescu i-a aratat al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu. Cum antrenorul Marius Sumudica efectuase ultima schimbare cu un minut inainte, locul lui Albut a fost luat intre buturi de jucatorul Ioan Hora.

WOTTE: "NU AVEAM VOIE SA PIERDEM"

"Am inceput bine, am marcat repede, dar, incredibil, arbitrul a dat acel penalti. Primul lor gol a fost un cadou din partea arbitrului. Gaman a jucat mingea, nu inteleg pentru ce a dat penalti. In prima repriza am avut patru-cinci ocazii bune prin fratii Costea, dar repriza a doua a fost dezamagitoare", a spus Wotte.

Mark Wotte a precizat ca echipa sa a fost invinsa intr-un meci pe care nu avea voie sa-l piarda. "La faza golului doi ne-am aparat foarte prost. In ultimele zece minute ne-am pierdut concentrarea. Gloria ramasese in zece si fara portar si trebuia sa tragem macar cateva suturi pe poarta, dar noi nu am tras niciunul. Normal ca nu sunt multumit. Am fost invinsi intr-un meci pe care nu aveam voie sa-l pierdem, iar un egal poate ar fi fost mai drept. Bistrita a jucat mai bine in repriza a doua, iar noi nu am mai facut nimic in ofensiva, spre deosebire de prima repriza, cand am fost periculosi", a explicat antrenorul.

Tehnicianul olandez a mentionat ca schimbarile lui Dina si Dilevski au fost facute din considerente medicale.

MITITELU: "LAMENTABILI!!!"

"Sunt in stare de soc, nu pot sa-mi revin. Am inceput meciul bine, am avut 1-0 dupa trei minute, dupa care, fara sa-mi pot explica, echipa a cazut. Am fost lamentabili, am jucat prost, partida a fost prost pregatita. Sumudica a fost mult mai istet ca noi toti, nu numai ca Wotte. Nu pot spune ca a gresit Wotte in acest meci, dar nici nu a fost prea inspirat. Nici la tactica, nici la schimbari. Nu mai putem invoca ghinionul sau arbitrajul. Probabil ca golul marcat repede i-a facut deja pe unii castigatori. Au trecut deja cinci etape din acest retur de campionat, iar noi avem doar trei puncte. Nu-mi vine sa cred", a spus Mititelu.

Oficialul oltean a precizat ca, de acum inainte, toate meciurile din campionat vor fi adevarate finale pentru Universitatea:

"Am cheltuit circa cinci milioane in acest an ca sa ma bat la retrogradare. Nu am dat drumul la anumiti jucatori ca sa facem performanta, iar noi suntem unde suntem. A plecat Dorel Stoica cu 500.000 de dolari salariu si Soava cu 350.000, in rest nimeni dintre jucatorii importanti. De exemplu, Wotte m-a costat mult, poate este printre cei mai bine platiti antrenori. Azi nu a fost un dus rece, a fost o adevarata inundatie. Vine un meci foarte important acum cu Poli Iasi, de fapt toate meciurile vor fi adevarate finale. Nici nu ma gandesc sa nu castigam, imi vine deja rau cand ma gandesc la acest meci".

Gloria Bistrita: 22. Albut - 20. Homei, 18. Frasinescu, 3. Ciuca, 15. Latovlevici - 6. A. Muresan - 24. Hora, 30. Bajenaru (28. D. Matei '85), 11. Rui Tavares (2. C. Petre '62) - 7. Coroian (9. Keita '35), 10. Moraes. Antrenor: Marius Sumudica.

Universitatea Craiova: 21. Lung jr - 32. Badoi, 7. V. Gaman, 4. Iliev, 17. Balace - 30. Prepelita, 3. R. Barbu (28. Gangioveanu '73), 13. Dilevski (2. Barboianu '68) - 9. M. Costea, 20. Dina (33. Trica '62), 10. Fl. Costea. Antrenor: Mark Wotte.

Cartonase galbene: Albut '75, '85, Hora '90+4 / Prepelita '15, Dina '33, Gaman '33, Mihai Costea '90+3.

Cartonas rosu: Albut '85.

La partida au asistat aproximativ 6.000 de spectatori, printre care si zece suporteri ai echipei Universitatea Craiova.

Gloria Bistrita 0-1 Universitatea Craiova, min 4: Florin Costea
Gloria Bistrita 1-1 Universitatea Craiova, min 39: Moraes
Gloria Bistrita 2-1 Universitatea Craiova, min 70: Hora
Gloria Bistrita 2-1 Universitatea Craiova, min 86: Albut este eliminat, Hora intra in poarta.