Rapidul a deraiat la Brasov: Brasov 0-0 Rapid!

Brasov Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 22 Septembrie 2008, 16:55
Data actualizarii: Luni 22 Septembrie 2008, 19:24

Rapidul este in cadere libera. Jucatorii lui Peseiro nu si-au revenit dupa infrangerea de la Wolfsburg si au remizat, 0-0, in deplasare la Brasov.

Duelul orgoliilor de la Brasov a ramas doar pe hartie. In teren jucatorii au mimat fotbalul, putine fiind momentele in care spectatorii din tribune au avut motive sa tresara din scaune.

Primele 45 de minute au oferit un singur sut pe poarta, care a apartinut giulestenilor prin lovitura de cap a lui Cesinha. In rest meciul s-a desfasurat haotic la mijlocul terenului, niciuna din echipe nereusind sa inchege vreo actiune periculoasa.

Desi in superioritate numerica in ultimele 20 de minute ale reprizei, Rapidistii nu au pus absolut deloc in pericol poarta lui Stelea.  Se termina 0-0 o partida in care Brasovul confirma ca este o echipa care poate pune probleme oricui, chiar daca nu joaca un fotbal spectaculos, in timp ce la Rapid se ridica multe semne de intrebare.

SCOR FINAL Fc Brasov-Rapid: 0-0!
Min 92: Lovitura libera batuta in centrul careului rapidist, Pardo se inalta si retine balonul
Min 87: Sburlea scapa bine spre poarta, dar Pardo iese la marginea careului si intervine
Min 72: Schimbare: Iese Zaharia si intra Cristescu
Min 70: Cartonas rosu pentru Brasov: Ilyes este eliminat dupa o intrare criminala la  Adefemi
Min 60: Pardo gafeaza din nou. El nu reuseste sa faca un stop la o minge care se indrepta spre poarta. Doar viteza mica a acesteia nu a facut ca acum Brasovul sa conduca cu 1-0
Min 56: Sburlea rateaza incredibil. Lansat in careu de Ilyes, atacantul Brasovean, trage din prima dar mingea se duce mult pe langa
Min 47: Ocazie mare pentru Brasov: Fostul stelist, Zaharia scapa singur pe stanga. Intra in careu, trage, dar Pardo intervine bine si respinge in corner.
LA PAUZA, BRASOV-RAPID: 0-0!
Min 38: Catalin Munteanu incearcă sa il surprinda pe Pardo cu un sut de la distanta, dar mingea se duce mult peste
Min 32: Zaharia primeste o pasa buna, dar greseste total preluarea
Min 28: Roman dribleaza tot, intra in careu si suteaza, insa Maftei respinge.
Min 24: Prima ocazie adevarata a Rapidului. Centrare a lui Spadacio, reluata cu capul de Cesinha, dar Stelea respinge.
Min 23: Romeo Surdu a patruns bine pe stanga, dar este oprit prin fault de giulesteni. Arbitrul nu acorda nimic
Min 21: Cele doua echipe tot incearca sa gaseasca drumul spre gol, dar niciuna dintre ele nu este lucida in preajma careului advers
Min 17: Pitbull incearca sa faca spectacol. Jongleaza la marginea careului, dar greseste sutul
Min 7: Contra-atac al Brasovului. Zaharia preia la marginea careului de 16 metri. Centreaza, dar mingea este retinuta de Pardo
Min 4: Nicio ocazie pana acum. Rapidul joaca putin mai ofensiv in acest debut
Min 3: Julio Cesar castiga o minge la centrul terenului si Rapid se instaleaza in jumatatea brasoveana.

Dupa esecul cu Wolfsburg in Europa, Rapidul da piep cu Brasovul lui Razvan Lucescu in deplasare. Jose Peseiro este obligat sa castige dupa meciul slab din Europa, iar Razvan Lucescu vrea razbunare cu fosta echipa.

Echipe:
Rapid: Pardo - Fernandes, Andrade, Cesinha, Paulista - Da Silva, Herea, Maftei, Vella - Spadacio, Mejolaro

Brasov: Stelea - Duarte, Abrudan, Oros, De Melo - Roman, Paulo, Ilyes, C.Munteanu - Zaharia, Surdu.