ACS Poli Timisoara, a doua echipa retrogradata matematic; Voluntariul merge la baraj dupa cea mai mare victorie din istoria clubului in Liga I: FC Voluntari 5-0 ACS Poli

fc voluntari ACS Poli Timisoara Liga I Superliga
Data publicarii: Miercuri 25 Mai 2016, 19:51
Data actualizarii: Miercuri 25 Mai 2016, 20:06

Voluntariul si-a asigurat locul de baraj, in timp ce ACS Poli Timisoara a retrogradat matematic din Liga I.

FC Voluntari a invins-o pe ACS Poli Timisoara cu scorul de 5-0, miercuri, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a 13-a a Play Out Ligii I de fotbal, rezultat in urma caruia oaspetii au retrogradat matematic din primul esalon.

La pauza, FC Voluntari a avut un avantaj de doua goluri, dupa ce au punctat Rares Enceanu (minutul 5) si Laurentiu Rus (23 - penalty). Timisorenii au ramas in zece oameni in minutul 58, cand Gabriel Canu a primit al doilea cartonas galben. In minutul 71 a inscris Alexandru Tudorie, introdus de putin timp, jucator ce avea sa realizeze dubla in minutul 89, cand oaspetii erau de zece minute fara doi jucatori, dupa eliminarea lui Catalin Doman.

In fata unei echipe prabusite, gazdele au mai inscris o data, prin Mihai Vodut (90+1).

Cu o etapa ramasa, ACS Poli Timisoara, este pe locul 13, penultimul, cu 20 de puncte, si va retrograda alaturi de ocupanta ultimului loc, Petrolul Ploiesti.

FC Voluntari este pe pozitia a 12-a, cu 28 de puncte, si va merge la baraj.

Ultima victorie a Voluntariului cu 5-0 intr-un meci oficial a avut loc in noiembrie 2013, intr-un Voluntari - Sporting Liesti, disputat in Liga a III-a.