FOTO A greșit Târnovanu? Verdictul specialistului după ce Gigi Becali și-a amenințat portarul cu banca de rezerve

Stefan Tarnovanu FCSB Florin Prunea Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 10:28
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 10:28

Ștefan Târnovanu, portarul lui FCSB, a fost considerat de Gigi Becali principalul vinovat pentru eșecul drastic suferit contra lui FCSB, scor 0-4.

După eșecul de pe Arena Națională, Gigi Becali i-a reproșat lui Ștefan Târnovanu în special primul gol primit, în prima repriză. Paul Iacob a înscris cu capul de la 7 metri după o centrare a lui Jayson Papeau, fază în care Târnovanu nu a ieșit convingător dintre buturi.

Florin Prunea, după Rapid - FCSB 4-0: "Târnovanu a stat prea mult pe linia porții, putea să iasă"

Întrebat despre faza primului gol, Florin Prunea consideră și el că Ștefan Târnovanu putea face mai mult. Fostul portar al naționalei României spune că goalkeeper-ul de la FCSB nu avea niciun motiv să stea atât de retras.

"Putea să iasă. Mingea nu e înaltă, cu boltă. Totuși, e o centrare de la 30 și ceva de metri. Problema este că a stat prea mult pe linia porții.

De acolo n-are cum să-ți dea în poartă în niciun caz, mai ales că dă cu dreptul interior. Poți să stai pe 4-5 metri, mai faci un pas și, un portar cu talie cum e Târnovanu, mai face un pas și prinde fără probleme", a spus Florin Prunea, la Digisport.

Gigi Becali, după Rapid - FCSB 4-0: "Bătaia a fost a lui Târnovanu. Eu l-aș băga pe Vlad să apere"

Finanțatorul de la FCSB a anunțat după meci că se gândește serios să îl reactiveze pe Andrei Vlad. Portarul care în ultimele sezoane a jucat aproape exclusiv în Cupa României ar putea fi titular în play-off.

"O seară rușinoasă, nu dezamăgitoare. Nu trebuie să fiu amărât. Ei au fost o echipă de fotbal, noi nu am fost. Ei și-au dat viața, au luptat. Coman, Olaru, Băluță, Tavi Popescu, zero! Nu mai spun și de Târnovanu. Mă gândesc dacă mai intră în el în poartă. Ieși din poartă la primul gol, aștepți să iei gol? Și ăla pe colțul scurt... ieși, mă! Mingea e a ta, du-te și ia-o, ce faci? Îl lași să dea gol? Nu că neinspirat, e fricos!

Prima repriză a fost a noastră, dar a fost greșeala lui Târnovanu și am luat gol. Dă-mi tu gol, Iacobe, așa a zis Târnovanu. Să vedem, eu l-aș băga pe Vlad să apere.

A contat cel mai mult Târnovanu, bătaia a fost a lui. Dacă intram cu 0-0 la pauză era altceva.

Ăsta e gol ca să-l iei? Golul ăsta la colțul scurt al lui Krasniqi? Ce caută acolo Târnovanu? E gol de portar!", a spus Gigi Becali, la Prima Sport.