5 antrenori care il pot inlocui pe Ilie Stan si MOTIVELE pentru care ar putea pleca de la Steaua!

Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 20 Decembrie 2011, 13:53
Data actualizarii: Marti 20 Decembrie 2011, 16:10

Ilie Stan a reusit sa califice Steaua in primavara europeana insa acum se gandeste sa plece. Gigi Becali va trebui sa aleaga un alt antrenor care sa pregateasca echipa pentru retur si meciurile din Europa League.

Varianta Hagi
Gigi Becali are mai multe variante pentru postul de antrenor, insa nu s-a hotarat cine il va urma pe Ilie Stan. Una dintre variante este Gica Hagi, care s-a impacat la inceputul anului cu fostul patron, iar acum are sanse sa se intoarca la Steaua.

"Vom vedea daca revin la Steaua. O sa stam sa ascultam si sa vedem si sa ne spunem si noi parerea, pentru ca nu o sa stau acolo unde nu vad un proiect in care sa fiu dorit", a spus Hagi la Sport.ro. (Mai 2011)

"Parerea mea este ca Hagi va antrena Steaua, va reveni acolo. Nu stiu cand se va intampla asta, pentru ca Gica are un proiect la academie. Dar intr-un an este posibil", a spus impresarul Becali (13 septembrie)

Revine Bergodi?

Cristiano Bergodi este liber de contract dupa ce a fost dat afara de Modena, pe care a dus-o pe locul 19 in Serie B. Cristiano Bergodi, in varsta de 46 de ani, care se ocupa de pregatirea formatiei Modena din iulie 2010, a mai antrenat in cariera sa pe Imolese, Sassuolo, FC National, CFR Cluj, Rapid Bucuresti, Poli Iasi si Steaua. "Titlul nu e pierdut. Steaua mai are sanse sa-l castige" ii transmite Bergodi lui Becali.

Rednic pentru titlu

Rednic a fost dorit de Steaua in 2010. Meme Stoica l-a vrut atunci pe Rednic iar Gigi Becali era gata sa accepte, daca acesta ar fi garantat titlul. Rednic este acum liber de contract, dupa ce a fost dat afara de Kazar Lankaran. "Am vorbit cu Walter saptamana trecuta, inainte sa plec in Azerbaidjan si i-am spus ca o sa-i dau un raspuns cand ma intorc. Acum sunt in aeroport si astazi o sa fiu in Romania. Vom vedea. Inca nu am decis nimic”, a declarat antrenorul pentru Pro Sport.

Grigoras, salvarea Stelei

Grigoras este favoritul lui Gigi Becali si are sanse mari sa il inlocuiasca pe Ilie Stan. Nu va fi insa usor pentru Becali sa il convinga pe antrenorul Pandurilor, care a avut tarie de caracater si a declarat ca nu va veni sa-l schimbe pe Ilie Stan.

"Nu se pune deloc problema ca eu sa vin la Steaua. Nu imi place sa fiu implicat in aceste discutii, ii doresc lui Ilie Stan sa stea la Steaua si 25 de ani. Nu vreau sa fiu ipocrit, de aceea recunosc ca am avut o discutie cu el, dar nu la modul in care s-a scris.Nu ma intereseaza Steaua pana in iarna, nici daca vine cu o oferta de 25 de milioane de euro" a spus Grigoras la Sport.ro.

Lacatus poate fi o varianta

Marius Lacatus a mai antrenat pe Steaua si stie cum este sa lucrezi sub presiunea rezultatelor. Numele lui este deja pe lista lista lui Becali, insa nu mai este unul dintre favoriti.

MOTIVELE pentru care Ilie Stan vrea sa plece de la Steaua:
Ilie Stan a ajuns la capatul rabdarii si doua sunt motivele principale pentru care se gandeste sa plece de la Steaua: presiunea si imixtiunea patronului. Pe Stan l-a deranjat i implicarea lui Becali in cateva decizii tehnice, dar si faptul ca a fost fortat in cateva randuri sa-i ascunda echipa de start patronului, ca s-o protejeze de interventia acestuia. Mai mult, antrenorul Stelei s-a simtit lasat pe din afara in discutii importante pentru viitorul clubului, asa cum au fost tratativele pentru transferuri.

Episodul care a pus capac a fost insa legat de Mihai Costea, pe care antrenorul Stelei voia sa sa-l scoata din lot drept pedeapsa pentru comportamentul pe care l-a avut la finalul jocului cu AEK Larnaca, insa patronul l-a chemat la Palat si l-a incurajat din nou.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!