14.000.000 de euro pentru două vedete de la FCSB: ”Cei mai buni”

FCSB Darius Olaru Dumitru Dragomir Florinel Coman Superliga Superliga Gigi Becali
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 13:57
Data actualizarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 13:55

Roș-albaștrii se află în vârful clasamentului din sezonul regulat al Superligii României.

După 21 de etape desfășurate în primul eșalon, FCSB a obținut 44 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Elias Charalambous a înregistrat până în clipa de față 13 victorii, cinci rezultate de egalitate și o singură înfrângere.

14.000.000 de euro pentru două vedete de la FCSB: ”Cei mai buni”

Dumitru Dragomir, fost președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), a subliniat faptul că pentru a face o afacere profitabilă Gigi Becali trebuie să-i vândă pe Florinel Coman și pe Darius Olaru cu șapte milioane de euro împreună.

Altfel, latifundiarul din Pipera, patron la FCSB încă din 2003, nu va scoate profit, având în vedere că Olaru și Coman sunt doi jucători extrem de importanți din angrenajul lui Elias Charalambous și al lui Mihai Pintilii de la gruparea roș-albastră.

”Dacă Gigi Becali îi vinde pe Florinel Coman și pe Darius Olaru cu 10 milioane de euro, nu va face o afacere profitabilă. La banii lui, nu e o sumă uriașă. Cred că fiecare merită minimum 7 milioane de euro, deci vreo 14 milioane de euro împreună. Acum, trebuie să îți și plătească banii cineva, dar ei sunt cei mai buni de la FCSB și pot să joace în străinătate.

Nu știu dacă ar fi bine să îi vândă dacă nu ia sumele de care v-am zis. Bine, la Coman e clauza aia, dar oricum… Din Superliga nu ai pe cine să cumperi să îi înlocuiască. Cei mai buni pe care îi poate folosi sunt tot la FCSB. Tavi Popescu și băieții ăia pe care îi mai are, să le dea șanse să joace”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit ProSport.

Cu ce fotbalist a dat lovitura Gigi Becali: ”E complet”

Ionuț Chirilă a fost prezent la emisiunea Poveștile Sport.ro, moderată de Andru Nenciu, care poate fi văzută pe VOYO, dar și pe www.sport.ro. Antrenorul a vorbit, printre altele, și despre Darius Olaru de la FCSB.

Mijlocașul se află la FCSB din ianuarie 2020. Cotat la 6.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, internaționalul român mai are contract cu gruparea roș-albastră până la finele sezonului 2027/28.

  • Ionuț Chirilă a precizat că îl apreciază mult pe Darius Olaru și că e un jucător complet, despre care a mai specificat că poate scoate adversari din joc și că e harnic

”Îmi place Olaru foarte mult. El are și hărnicia lui Crețu, dar alt talent, altă tehnică. Olaru mi se pare un jucător complet. Care crește în continuare. Este un jucător de pasă decisivă, de posesie, de combinații scurte. Care în condiții de adversitate iese la combinații și elimină adversari din joc. E un jucător aproape complet”, a spus Ionuț Chirilă la Poveștile Sport.ro.

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!