Vis strivit pentru tricolore. Echipa de tenis de masă a României, eliminată de Hong Kong, în sferturile JO 2020

program romani 2 august JO 2020 Jocurile Olimpice
Data publicarii: Luni 02 August 2021, 10:34
Data actualizarii: Luni 02 August 2021, 17:48

JO 2020

România a încheiat fără medalie competiția de tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Naționala feminină a României a ratat luni accederea în semifinalele concursului pe echipe de la Tokyo, după ce a cedat confruntarea din sferturi, scor 1-3 cu Hong Kong. Prezența în careul de ași nu ar fi fost echivalentă cu asigurarea medaliei de bronz întrucât la Jocurile Olimpice se joacă și finală mică.

În penultimul act, învingătoarele vor da piept du perechea câştigătoare din meciul dintre Taiwan şi Japonia. Semifinalele vor avea loc marţi, iar finalele, joi.

ROMÂNIA - HONG KONG 1-3

- Samara / Dodean - Ho Ching Lee / Wai Yam Minnie 3-2 (11-5, 5-11, 11-7, 6-11, 13-11)

- Bernadette Szocs - Hoi Kem Doo 0-3 (5-11, 5-11, 6-11)

- Eliza Samara - Ho Ching Lee 0-3 (9-11, 8-11, 10-12)

- Dana Dodean - Hoi Kem Doo 0-3 (3-11, 2-11, 12-14)

UPDATE 2 august 10:50 Dana Dodean a pierdut meciul cu Hoi Kem Doo, scor 1-3, și România e eliminată în sferturile concursului feminin pe echipe, după 1-3, la general, cu reprezentativa din Hong Kong.

UPDATE 2 august 10:30 Acum are loc a patra dispută din cadrul sfertului de finală: Dana Dodean - Hoi Kem Doo.

UPDATE 2 august 10:20 | În cel de-al treilea meci al încleștării, Ho Ching a învins-o pe Eliza Samara, scor 3-0 (11-8, 11-9, 12-10).

UPDATE 2 august, 09:53 | În cel de-al doilea meci al confruntării dintre România și Hong Kong, Bernadette Szocs a pierdut în fața lui Hoi Kem Doo, cu 0-3 (5-11, 5-11, 6-11). După primele întâlniri, scorul este egal, 1-1.

UPDATE 2 august, 09:25 | Elizabeta Samara și Daniela Dodean au câștigat primul meci, la dublu. Cele două românce s-au impus cu 3-2 (11-5, 5-11, 11-7, 6-11, 13-11), în ultimul set reușind să revină de la 6-9 și să-l câștige cu 13-11.

Sportivii români vor evolua luni 2 august la trei discipline sportive la Jocurile Olimpice de la Tokyo, atletism, kaiac-canoe şi tenis de masă.

Claudia Bobocea va evolua în serii la 1.500 m, Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au programate calificări la canoe-2 pe 1.000 m, iar echipa feminină de tenis a României înfruntă selecţionata Hong Kong-ului, în sferturile de finală.

Programul sportivilor români - luni 2 august

ATLETISM 03:47 (Olympic Stadium) 1.500 m feminin - primul tur al calificărilor - seria a 2-a: Claudia Mihaela Bobocea

KAIAC-CANOE 04:13 (Sea Forest Waterway) canoe-2 masculin - 1.000 m - seria a 2-a: Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi

06:21 (Sea Forest Waterway) canoe-2 masculin - 1.000 m - sferturi de finală: Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi (dacă se califică)

TENIS DE MASĂ 08:30 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) echipe feminin - sferturi de finală: România - Hong Kong.