Eva Tofalvi, locul 19 in proba de urmarire 10 kilometri a concursului de biatlon de la JO

Eva Tofalvi Vancouver 2010 JO Vancouver 2010
Data publicarii: Marti 16 Februarie 2010, 21:33
Data actualizarii: Marti 16 Februarie 2010, 21:38

Sportiva romana Eva Tofalvi s-a clasat, marti, pe locul 19 in proba de urmarire 10 kilometri din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de la Vancouver, castigata de Magdalena Neuner, din Germania.

Tofalvi a terminat la 2 minute, 10 secunde si 3 zecimi, cu doua ratari la trageri, in spatele Magdalenei Neuner, care a incheiat cursa cu timpul de 30 de minute si 16 secunde.

Pozitia a doua a fost ocupata de sportiva slovaca Anastazia Kuzmina, la 12,3 secunde de castigatoare, iar medalia de bronz i-a revenit frantuzoaicei Marie Laure Brunet, la 28,3 secunde de prima clasata.

Sportiva Mihaela Purdea s-a clasat pe locul 49, cu un timp mai slab decat cel al castigatoarei cu cinci minute, 52 de secunde si 5 zecimi. Purdea a avut patru ratari la trageri.

O alta reprezentanta a Romaniei, Dana Plotogea, a terminat proba pe locul 52, la 6:22.8 de Neuner, ea avand trei ratari la trageri.