Ashleigh McIvor e campioana olimpica in proba de schi-cross de la JO!

Ashleigh McIvor schi cross Vancouver 2010 JO Vancouver 2010
Data publicarii: Miercuri 24 Februarie 2010, 10:09
Data actualizarii: Miercuri 24 Februarie 2010, 10:15

Canadiana Ashleigh McIvor a castigat, marti, medalia de aur in proba de schi-cross din cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver.

Argintul a fost obtinut de norvegianca Hedda Berntsen, iar bronzul de Marion Josserand (Franta).

Sportiva romanca Ruxandra Nedelcu a ratat calificarea in optimile de finala ale probei de schi-cross, clasandu-se pe locul 33, dupa ce a cazut pe ultimii metri ai cursei. Nedelcu a avut nevoie de ingrijiri medicale pentru a parasi pista.

Timpul in care sportiva romanca a terminat cursa a fost de un minut, 23 de secunde si patru sutimi, in vreme ce ultima sportiva calificata in faza urmatoare a competitiei, rusoaica Iulia Livinskaia, a fost de un minut, 22 de secunde si 83 de sutimi.