Încă o ”dublă” pentru Elveția la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing!

Jocurile Olimpice de Iarna 2022 Alex Fiva Elvetia Ryan Regez schi cross Sporturi
Data publicarii: Vineri 18 Februarie 2022, 13:06
Data actualizarii: Vineri 18 Februarie 2022, 13:11

După aurul și argintul de ieri de la combinata alpină, ”țara cantoanelor” a ocupat primele două poziții și la schi cross.

Elveţia a reuşit dubla în proba masculină de schi cross din cadrul concursului de schi freestyle, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, desfăşurată vineri, în care Ryan Regez a cucerit medalia de aur, iar Alex Fiva pe cea de argint, informează AFP.

Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de rusul Serghei Ridzik, care a concurat sub drapelul Comitetului olimpic al ţării sale, din cauza sancţiunilor impuse Rusiei pentru dopaj instituţionalizat.

Primul titlu internațional pentru Ryan Regez

Ryan Regez, în vârstă de 29 ani, a cucerit primul titlul internaţional din cariera sa, în cursul celui mai bun sezon al său, în care este liderul clasamentului Cupei Mondiale.

Veteranul Alex Fiva (36 ani), campionul mondial en titre, a urcat la rândul său pentru prima oară pe podiumul olimpic.

Canadianul Brady Leman, campionul olimpic en titre, a fost eliminat în semifinale şi a ocupat locul al şaselea în clasamentul final.

Campionul olimpic din 2014, francezul Jean-Frederic Chapuis, s-a oprit anul acesta în optimile de finală.