„Nu aveți c***e, mergeți în Serie C!” Mourinho, criză de nervi în vestiar după eliminarea din Cupa Italiei

Jose Mourinho AS Roma Cupa Italiei Inter Milano Italia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 10 Februarie 2022, 16:35
Data actualizarii: Joi 10 Februarie 2022, 16:36

AS Roma a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei Italiei, 0-2 cu Inter.

Echipa lui Jose Mourinho a cedat în fața campioanei en-titre din Italia, Inter. Scorul a fost deschis încă din minutul 2, de Dzeko, iar al doilea gol a fost marcat de Alexis Sanchez, în minutul 68. Astfel, AS Roma a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei Italiei.

Roma venea după o serie de patru meciuri consecutive fără înfrângere, având și trei victorii, însă elevii lui Mourinho nu au făcut față echipei lui Inzaghi. Roma are „complexul” Inter în acest sezon, asta după ce în turul campionatului a pierdut cu 0-3.

Criză de nervi a lui Jose Mourinho

Antrenorul portughez nu a fost deloc mulțumit de prestația jucătorilor săi, iar la finalul meciului a făcut un adevărat scandal în vestiar. Mourinho i-a criticat dur pe fotbaliști pentru atitudinea avută în meciurile cu echipele importante din Serie A.

„Vreau să știu de ce, atunci când jucați cu Inter, faceți pe voi în primele 10 minute. Și mai vreau să știu de ce, și împotriva lui AC Milan, faceți pe voi în 10 minute. Fiecare dintre voi.

Vreau să știu de ce, de doi ani, vă comportați ca o echipă mică împotriva echipelor mari. Dacă suntem o echipă mică, arbitrii ne tratează ca atare. Tratează Roma ca pe un copil. Inter e o super-echipă, i-ați avut în fața voastră și în loc să mergeți peste ei, ați făcut pe voi.

Cel mai mare defect al unui bărbat este să nu aibă c***e, lipsa personalității. Vă temeți de astfel de meciuri? Mergeți și jucați în Serie C, acolo nu găsiți echipe campioane, cele mai tari stadioane sau presiunea unui fotbal frumos. Nu aveți c***e. Cel mai rău lucru pentru un bărbat”, a spus Mourinho conform Corriere dello Sport.

AS Roma se află pe locul 7 în clasamentul din Serie A, cu 39 de puncte obținute în 24 de etape, la 14 puncte distanță de liderul Inter.