VIDEO Mourinho și-a umilit vedeta! Șocat când a văzut că e schimbat după 18 minute

Jose Mourinho AS Roma Renato Sanches Italia
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 21:21
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 21:21

AS Roma a suferit un eșec contra revelației din Serie A, Bologna, scor 0-2, în runda a 16-a din campionat.

Bologna s-a impus grație reușitei lui Nikola Moro (37') și a autogolului fundașului Rasmus Kristensen (49'). După această victorie, formația de pe Stadio Renato Dall'Ara și-a consolidat poziția a patra din Serie A, care duce direct în grupele UEFA Champions League.

Renato Sanches, introdus la pauză de Mourinho și schimbat după 18 minute

Partida a fost marcată de un moment inedit. Jose Mourinho l-a introdus la pauză pe Renato Sanches, în locul lui Leonardo Spinazzola, însă "The Special One" a decis să îl scoată pe mijlocașul portughez de pe teren după doar 18 minute, în locul său intrând Edoardo Bove.

Renato Sanches, care nu a suferit vreo accidentare, a părut de-a dreptul uluit de hotărârea lui Mourinho. Mijlocașul împrumutat de la Paris Saint-Germain a părăsit terenul întrebând dacă el este cel care trebuie înlocuit.

Cel mai probabil, Mourinho a fost nemulțumit de randamentul lui Sanches din debutul reprizei secunde. De altfel, antrenorul Romei transmitea încă din septembrie un mesaj dur la adresa portughezului: "Renato are nevoie să joace, are nevoie de ritm, dar e greu de înțeles. Bayern nu l-a înțeles, PSG nu l-a înțeles, iar acum noi avem dificultăți. Mi-e greu să înțeleg de ce e mereu accidentat".

Renato Sanches, acum în vârstă de 26 de ani, se anunța un nou star al fotbalului mondial, în 2016 câștigând trofeul Golden Boy, acordat celui mai bun tânăr jucător. Tot în acel an, unul în care a cucerit și Campionatul European cu Portugalia, mijlocașul era cumpărat de Bayern de la Benfica pentru 35 de milioane de euro.

După doar un sezon, Bayern l-a împrumuta pe Sanches la Swansea, iar în 2019 l-a vândut la Lille, pentru 20 de milioane de euro. Din 2022, portughezul se află sub contract cu Paris Saint-Germain, care l-a împrumutat pentru acest sezon la AS Roma.

Renato Sanches a fost folosit în doar opt meciuri ale Romei din acest sezon, iar portughezul a marcat un gol.