VIDEO Italienii, fără milă după gafa uriașă a lui Gianluigi Buffon: "Revenire dezastruoasă în poarta Parmei!"

Gianluigi Buffon Parma Perugia Serie B Italia
Data publicarii: Marti 26 Aprilie 2022, 09:57
Data actualizarii: Marti 26 Aprilie 2022, 10:02

Gianluigi Buffon (44 de ani) a revenit în poarta Parmei la meciul cu Perugia, scor 1-2, contând pentru etapa cu numărul 36 din Serie B, însă legendarul portar a avut o seară de coșmar.

Buffon a fost învins după numai cinci minute, când Salvatora Burrai a transformat un penalty, iar portarul italian a fost în centru atenției două minute mai târziu, când a comis o gafă uriașă.

Gafă uriașă a lui Gianluigi Buffon în Perugia - Parma 2-1

Goalkeeper-ul de 44 de ani a primit o pasă de la un coechipier la marginea careului, însă a dat pe lângă minge și i-a permis lui Marco Olivieri să îl depășească și să înscrie cu poarta goală. Parma, la care Dennis Man nu a fost nici măcar în lot, a reușit doar să reducă din handicap pe final, după golul lui Vazquez.

"Revenire dezastruoasă. Un gol din penalty încasat de la Burrai și o gafă incredibilă după șapte minute, care i-a permis Perugiei să aibă un avans de două goluri", a scris Sport Parma despre gafa lui Buffon.

"Revenirea lui Buffon după două luni și jumătate nu a fost cea mai bună. A comis o eroare gravă care a dus la golul lui Olivieri. A avut câteva intervenții bune, dar asta nu scuză greșeala", au scris și cei de la Tuttomercatoweb. Ambele publicații i-au acordat nota 4,5 veteranului de la Parma.

Gianluigi Buffon a jucat în 26 de meciuri ale Parmei din acest sezon, a încasat 27 de goluri, iar în opt dintre partide și-a menținut poarta intactă. Recent, campionul mondial din 2006 și-a prelungit contractul până în 2024, când va avea 46 de ani.

Cu două runde înainte de finalul sezonului, Parma ocupă locul 13 în Serie B, cu 45 de puncte.