VIDEO Gafă incredibilă a lui Rui Patricio, portarul lui Jose Mourinho, și AS Roma este acum OUT din Champions League!

Rui Patricio AS Roma Champions League Jose Mourinho Serie A Italia
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 10:53
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2023, 10:56

Romanii au pierdut în ultimul meci al etapei a 31-a din Serie A, 1-3 cu Atalanta.

AS Roma a coborât pe locul al cincilea în Serie A, în afara poziţiilor de Liga Campionilor, după ce a fost învinsă de Atalanta cu scorul de 3-1, luni seara, la Bergamo, în ultimul meci din etapa a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Jose Mourinho, la meciul 100 pe banca celor de la AS Roma, urmează derby-ul de Champions League cu AC Milan

AS Roma a pierdut la cel de-al 100-lea meci al antrenorului Jose Mourinho pe banca giallorossa.

Roma a fost depăşită în clasament la golaveraj de AC Milan, campioana en titre şi viitoarea sa adversară, de sâmbătă, pe Stadio Olimpico, într-un meci care se anunţă capital pentru locurile de Champions League.

Atalanta s-a impus prin golurile marcate de Mario Pasalic (31), Rafael Toloi (74), fost jucător la Roma, şi Teun Koopmeiners (84), la o gafă a portarului Rui Patricio, pentru oaspeţi înscriind Lorenzo Pellegrini (83). Oaspeţii au avut o bară, prin Pellegrini (87).

Roma are o listă lungă de jucători indisponibili

AS Roma, care venea după ce o eliminase pe Feyenoord în sferturile Europa League (joi), meci încheiat după prelungiri, se confrunta cu accidentările unor jucători importanţi precum Rick Karsdorp, Chris Smalling şi Georginio Wijnaldum, iar lista s-a mărit odată cu meciul de luni, încheiat cu probleme de Diego Llorente şi Paulo Dybala.

Rezultatele din etapa a 31-a din Serie A

Vineri

Hellas Verona - Bologna 2-1

Au marcat: Verdi (45+6 - penalty, 62), respectiv Nicolas Dominguez (90+4).

Sâmbătă

Salernitana - Sassuolo 3-0

Au marcat: Pirola (9), Dia (20), Lassana Coulibaly (65).

Lazio Roma - Torino 0-1

A marcat: Ivan Ilic (43).

Ştefan Radu nu a făcut parte din lotul lui Lazio.

Sampdoria - Spezia 1-1

Au marcat: Amione (23), respectiv Verde (59).

Duminică

Empoli - Inter Milano 0-3

Au marcat: Romelu Lukaku (48, 76), Lautaro Martinez (88).

Răzvan Marin a fost integralist la Empoli.

Monza - Fiorentina 3-2

Au marcat: Biraghi (26, autogol), Dany Mota (43), Pessina (59 - penalty), respectiv Kouame (8), Saponara (13).

Udinese - Cremonese 3-0

Au marcat: Samardzic (2), Nehuen Perez (27), Isaac Success (36).

AC Milan - Lecce 2-0

A marcat: Rafael Leao (40, 74).

Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan.

Juventus Torino - Napoli 0-1

A marcat: Raspadori (90+3).

Luni

Atalanta Bergamo - AS Roma 3-1

Au marcat: Pasalic (39), Rafael Toloi (74), Koopmeiners (84), respectiv Lorenzo Pellegrini (83).