Ce note au primit George Pușcaș și Radu Drăgușin, după ce Genoa a câștigat chinuit cu Venezia

George Puscas Genoa radu dragusin Italia George Pușcaș
Data publicarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 22:46
Data actualizarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 22:53

Genoa a câștigat la limită duelul cu Venezia, scor 1-0, din cadrul etapei cu numărul 20 din Serie B.

Cu George Pușcaș și Radu Drăgușin în postura de titulari, ”Grifonul” a câștigat chinuit, prin golul marcat în minutul 85 de ”veteranul” Massimo Coda, care l-a înlocuit pe Pușcaș.

După meci, jurnaliștii italieni au comentat prestațiile jucătorilor români. Radu Drăgușin a primit nota 6,5 din partea publicației Tuttomercatoweb și a fost lăudat pentru jocul său.

Ce scrie presa din Italia despre Drăgușin și Pușcaș

„Toate mingile înalte au fost ale sale. Și-a închis bine partea, folosindu-se de corpul său, și a jucat în fața adversarului său fără ca acesta să șuteze spre poarta lui Marinez. El a început acțiunea care a dus la golul lui Coda”, a scris sura citată, despre Radu Drăgușin.

De partea cealaltă, Pușcaș, înlocuit în minutul 67, a fost notat cu 5,5. Atacantul român a primit un cartonaș galben în minutul 62, după ce s-a enervat în urma jocului dur al fundașilor Veneziei, potrivit jurnaliștilor italieni.

„Gilardino l-a pus în centrul atacului, în locul lui Coda. Apărarea Veneției îi rezervă un tratament deloc tandru, el devine prea nervos și ia un cartonaș galben. Nu reușește să creeze șanse periculoase”, au scris jurnaliștii italieni, despre atacantul naționalei României.

După 20 de etape, Genoa este pe locul trei în Serie B, cu 36 de puncte, la egalitate cu locul doi, care asigură promovarea directă în Serie A, ocupat de Reggina. Frosinone este lider, cu 42 de puncte.

În următoarea etapă, Genoa va juca în deplasare, pe terenul celor de la Benevento, echipa pe care o antrenează Fabio Cannavaro și care ocupă locul 15, cu 23 de puncte.