Balotelli a fost atacat cu BANANE la derby-ul cu Inter, meciul putea fi oprit! REACTIA pe care a avut-o a uimit toata Italia! UPDATE: Inter, amendata cu 50.000 €

Mario Balotelli Italia
Data publicarii: Marti 26 Februarie 2013, 16:34
Data actualizarii: Marti 26 Februarie 2013, 16:34

Inter 1-1 AC Milan | Mario Balotelli nu a scapat de atacurile rasiste la meciul cu Inter, asta in ciuda faptului ca federatia italiana a avertizat in mai multe randuri ca meciul va fi oprit in cazul unor astfel de manifestari

UPDATE: Federatia Italiana a amendat astazi clubul Inter Milano pentru atacurile rasiste ale suporterilor la adresa lui Mario Balotelli.

Mario Balotelli a fost principala tinta a atacurilor venite din peluza ocupata de suporterii lui Inter. In timpul derby-ului de pe Giuseppe Meazza, Balotelli a auzit in mai multe randuri sloganuri rasiste indreptate la adresa lui. Fanii lui Inter au aruncat chiar si cu banane pentru a-l scoate din sarite pe Super Mario.

Insa Balotelli a surprins pe toata lumea cu atitudinea pe care a avut-o. Atacantul lui AC Milan a ignorat complet ce se intampla in jurul lui si si-a vazut de meci. Asta in conditiile in care, daca s-ar fi plans arbitrulului de manifestarile rasiste din tribune, s-ar fi putut ajunge pana la oprirea jocului.

Balotelli a fost laudat la sfarsitul meciului de Allegri pentru felul in care a gestionat situatia: "Mario a procedat foarte bine ca nu a raspuns provocarilor. Imi pare rau pentru el ca nu a reusit sa inscrie, ar fi meritat sa o faca. A facut o prima repriza foarte buna. Sa nu uitam totusi ca este un atacant de 22 de ani, care a jucat impotriva fostei sale echipe. Deci, e normal sa fi simtit o oarecare presiune", a declarat antrenorul lui Milan la conferinta de presa de dupa meci.

Inter si AC Milan au terminat la egalitate derby-ul din Serie A. Oaspetii au deschis scorul in minutul 21, prin El Shaarawy, iar Inter a egalat cu 20 de minute inainte de final prin Schelotto.