VICTORIE PENTRU ROMANIA si se vede EURO: 26-25 cu Rusia! Am urcat pe primul loc in grupa

Handbal
Data publicarii: Duminica 25 Martie 2018, 20:00
Data actualizarii: Duminica 25 Martie 2018, 21:02

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut o victorie mare in aceasta seara la Cluj.

Nationala Romaniei a castigat in aceasta seara meciul cu Rusia, in sala de la Cluj, si a urcat pe primul loc in grupa de calificare pentru Euro.

Finalul a fost dramatic - Romania a fost condusa, dar a reusit sa revina in ultimele minute si s-a impus cu 26-25. La pauza a fost 15-12.

Golurile romancelor au fost marcate de Eliza Buceschi (6), Cristina Neagu (4), Laura Chipoer (4), Ana Maria Dragut (4), Crina Pintea (3), Raluca Bacaoanu (2), Aneta Udristoiu, Cristina Florica si Laura Pristavita (1). De la rusoaice -sau remarcat Polina Kuznetova (5), Poliona Vedehina (5) si Daria Samohina (4).

In meciul tur, disputat miercuri, Rusia a invins Romania la cinci goluri diferenta, scor 30-25.

Romania mai are de jucat doua partide in grupa de calificare, cu Austria si Portugalia.

Sunt doua nationale pe care fetele noastre le-au invins in meciurile tur: 36-25 cu Austria si 32-16 cu Portugalia.

8000 de spectatori au fost in aceasta seara in sala polivalenta de la Cluj.

Clasamentul actualizat, dupa victoria 26-25 cu Rusia: