Victorie importantă pentru SCM Râmnicu Vâlcea în sferturile EHF European League! Vâlcencele, cu un pas în semifinale

SCM Ramnicu Valcea EHF European League Handbal
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 12:18
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 12:19

SCM Râmnicu Vâlcea a făcut un pas important spre semifinalele EHF European League.

SCM Râmnicu Vâlcea a învins echipa daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 32-29 (16-14), sâmbătă seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Începutul meciului a fost unul echilibrat, după care oaspetele au reuşit să se desprindă pe tabelă la două goluri, 7-5 (min. 10).

Gazdele au marcat trei goluri la rând şi au preluat controlul, 10-8 (15), iar la pauză aveau un avantaj de două goluri, 16-14.

În repriza secundă, echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a avut un avans de opt goluri pe tabelă, 27-19 (47), dar dar danezele au marcat patru goluri la rând şi în cele din SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 32-29.

Irina Glibko a marcat 7 goluri pentru vâlcence, Elin Hansson a reuşit 6, Jovana Kovacevic 6, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 3, Asuka Fujita 3, Tanja Asanin 2. Daciana Hosu a apărat 10 şuturi (27,03%).

Pentru oaspete au punctat Elma Halilcevic 6, Mia Solberg Svele 4, Sofie Amalie Olsen 4, Marie Helene Sajka 4, Tyra Axner 4, Sofie Bardrum 3, Amalie Wulff Nielsen 1, Sofie Langballe Flader 1, Nikita van der Vliet 1, Kristina Kristiansen 1.

Annika Fridheim Petersen a apărat 3 şuturi (3%), iar Cecilie Greve tot 3 (12,5%).

Au arbitrat cehii Premysl Fukala şi Radek Mohyla, iar delegat EHF a fost muntenegreanul Emir Beslija. Manşa secundă va avea loc la Naestved, pe 26 martie.