Se poate MINUNEA in handbal? Romania face un meci nebun in Suedia pentru Europene: 26-26

CLICK AICI PENTRU LIVE

Suedia 26-26 Romania, urmeaza meciul cu Muntenegru, in direct la Sport.ro si pe www.sport.ro

Scorul a fost deschis abia in minutul 4 de gazde, Sania egaland la faza urmatoare, dupa o recuperare pe semicercul advers. Fenici a marcat apoi pentru 2-1 in favoarea tricolorilor, jocul in viteza si apararea mobila fiind punctele forte ale Romaniei in primele minute. Trupa lui Aihan Omer a dominat in continuare (3-5, min. 13), profitand de orice oportunitate, astfel ca in tribunele din Lund se asternuse linistea. Sania si Fenici au reusit sa destabilizeze increderea suedezilor, care au comis mai multe greseli in ambele faze, marcati si de jocul increzator al tinerei echipe a Romaniei. Dupa 8-11 (min. 25), tricolorii au reusit sa pastreze avantajul si la pauza, 10-12, dupa o prima repriza excelenta, in care au reusit si sa oblige antrenorii adversi sa-si tina pe banca vedeta, Kim Andersson, care nu si-a gasit ritmul in primele 30 de minute.

La reluare, partida s-a echilibrat, 13-13 (min. 35), dar actiunile rapide ale tricolorilor au readus avantajul, 13-15, in acelasi minut, dupa golurile spectaculoase ale lui Fenici si Ciubotariu. Ghionea le-a urmat exemplul, 13-16 (min. 37), Romania castigand incredere si datorita paradelor lui Ionut Stanescu. Pentru prima data, handbalistii tricolori au reusit sa conduca cu patru goluri, 14-18 (min. 43), moment in care suedezii si-au schimbat apararea, din 6-0 in 4-2, fiind "disperati" de patrunderile jucatorilor romani. Tactica n-a prea functionat, extrema Asoltanei marcand de doua ori cu lejeritate, 16-21 (min. 47). Dupa ce Ghionea a transformat de la 7 metri, pentru 16-22, Romania a inceput cu adevarat sa spere la o victorie extrem de pretioasa in cursa pentru calificarea la turneul final al CE din 2010. Suedezii au recuperat insa, pe fondul unor greseli si eliminari ale jucatorilor nostri, 23-23 (min. 55), iar cele sapte goluri marcate consecutiv de nordici au adus si o cadere psihica in tabara Romaniei. Finalul a fost dramatic, cu 10 de secunde inainte de final, tabela aratand 26-25, si Romania avand aruncare de la 7 metri. Ghionea a adus egalarea, 26-26, dar si bucuria pentru un rezultat bun.

Marcatorii Romaniei au fost Ghionea 9, Fenici 4, Sania 4, Mihalcea 3, Irimescu 2, Asoltanei 2, Ciubotariu 1, Csepreghi 1.

In partida tur cu Suedia, tricolorii au cedat de asemenea, scor 26-39. In grupa I s-a mai jucat miercuri partida Muntenegru-Turcia, scor 33-26.

Vezi nebunia finalului de meci dintre Suedia si Romania!

5. Turcia 0 puncte

La fete, situatia nationalei e mai calma! Nationala condusa de Radu Voina se pregateste sa faca un meci spectacol in returul cu Belarus. Hutupan a fost convinsa 99% sa revina la nationala in acest meci pentru a primi o partida de retragere.

In tur, Romania a invins Belarus cu 32 - 31 si e favorita clara in acest baraj! Radu Voina nu are nicio problema in lot, decat absenta Aureliei Bradeanu, care a nascut saptamana trecuta.

Meciul de la Sala Polivalenta va fi precedat de alte doua meciuri la juniori fete si baieti si o gala de premiere a campionilor mondiali romani din handbal.

Nationala de handbal a Romaniei a castigat campionatul mondial in 1962, iar in ultimii 4 ani a fost cel mai jos numarul 4 in lume.

Sambata la 20:00, Romania - Belarus, barajul pentru Campionatul Mondial, e LIVE la Sport.ro si www.sport.ro.

Handbalul feminin si cel masculin din Romania au urcat cate un loc in clasamentul european pe natiuni din 2009, publicat de EHF pe baza rezultatelor din cupele europene, intre 2005 si 2008.

Conform ierarhiei anuntate de EHF, la masculin, Romania se afla pe locul noua, in urcare cu un loc fata de 2008, si un punctaj de 42,67. La varful clasamentului, Germania a reusit sa detroneze Spania, ocupand prima pozitie, cu 141,67 puncte si dreptul de a inscrie sase echipe in competitiile continentale, din care trei in Liga Campionilor.

Ibericii se afla pe locul secund (125,33 puncte), cu aceleasi drepturi ca Germania, urmati de Danemarca (70,11 puncte, cinci echipe in cupele europene, din care doua in Liga Campionilor), Ungaria (63,89), Franta (57,89), Rusia (55,91), Slovenia (46,00, cinci echipe in cupele europene, din care una in Liga Campionilor), Elvetia (44,33), Romania (42,67) si Croatia (39,25).
Romania are dreptul de a inscrie cinci echipe in cupele europene, cate una in Liga Campionilor, Cupa EHF si Cupa Cupelor, si doua in Challenge Cup.

La feminin, Romania se afla pe locul sase, cu 57,08 puncte, in urcare cu o pozitie fata de sezonul precedent. Primele sapte locuri ale clasamentului, care permit inscrierea a cate doua echipe in Liga Campionilor, sunt ocupate in ordine de Danemarca (104,11 puncte), Rusia (101,67), Ungaria (93,56), Norvegia (72,56), Spania (72,33), Romania (57,08) si Slovenia (48,11). Toate federatiile nationale din aceste tari au dreptul sa inscrie cinci echipe in cupele europene, din care doua in Liga Campionilor si cate una in Cupa EHF si Cupa Cupelor.

Lista cu echipele participante in diferitele faze ale cupelor europene din sezonul 2009-2010, la masculin si feminin, va fi facuta publica de EHF dupa sedinta Comitetului Executiv al forului, din 12 iunie, la Istanbul.