VIDEO EXCLUSIV România - Spania 25-23. Tricolorele câștigă Trofeul Carpați. Dumanska și Sorina Grozav, evoluții senzaționale cu Spania

Romania - Spania Serbia - Austria Trofeul Carpati Handbal
Data publicarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 21:38
Data actualizarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 21:45

România – Spania 25-23 a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO. Elevele lui Florentin Pera au cucerit Trofeul Carpați.

România - Spania 25-23 (10-8)

Final de meci: România se impune grație unui joc în care au excelat Dumanska în prima repriză și Sorina Grozav în partea a doua a reprizei secunde. Sorina Grozav a fost MVP-ul partidei, cu o evoluție concludentă pe final de meci când toate speranțele s-au legat de pătrunderile ei imprevizibile.

România a câștigat o jucătoare care poate evolua la cel mai înalt nivel când Neagu e pe bancă sau e anihilată de adversare.

• Iulia Dumanska, dezlantuita in izolare. :) Ce ocupatii si-a gasit sexy-portarita Romaniei

Min.59 România - Spania 24-23 România are ultimul atac, Sorina Grozav e blocată, dar tot ea recuperează și înscrie golul de 25-23.

Min.58 România - Spania 23-23 România primește două goluri din poartă în poartă.

Min.55 România - Spania 22-20 Au mai rămas cinci minute: Sorina Grozav e de neoprit. România mizează pe Grozav și Bazaliu pentru că Neagu e pe bancă.

Min.52 România - Spania 19-18 După încă o reușită a Biancă Bazaliu, Alexandrina Barbosa reduce din diferență.

Min.50 România - Spania 18-16 De la 15-16, elevele lui Florentin Pera leagă trei goluri: două prin Bianca Bazaliu, unul marcat de Lorena Ostase, în uralele spectatorilor din Bistrița. Antrenorul Spaniei cere time out.

Dumanska, lovită cu mingea în față

Min.40 România - Spania 14-14 Crina Pintea pivotează și destabilizează o defensivă care se apără din ce în ce mai bine. Gol de moral pentru România. Dumanska parează din nou!

Min.38 România - Spania 13-13 Sorina Tîrcă-Grozav pătrunde în inter dreapta și înscrie peste blocajul Spaniei.

Min.36 România - Spania 12-10 Neagu înscrie al doilea gol în meciul de la Bistrița, după ce Pintea marcase pentru 11-10.

Min.32 România - Spania 10-10 Pe plan ofensiv nimic nu merge în startul reprizei secunde, exact în finalul primei reprize. România a condus cu 10-6.

A început repriza a doua!

Start perfect al României însă treptat tricolorele și-au păstrat avansul grație inspirației Yuliei Dumanska. Linia de 9 metri cu Neagu excelentă la început a fost anihilată de o apărare agresivă, cu sistem 3 plus 3, propusă de Spania. Pera va schimba în partea a doua partitura pentru a veni cu un element surpriză la linia de 9 metri în contextul în care jocul pe extreme e modest. Defensiva a protejat-o excelent pe Dumanska în primele 30 de minute.

Min.30 Pauză în România - Spania, meciul care le poate aduce tricolorelor Trofeul Carpați dacă nu pierd în această seară, la Bistrița.

Miin.29 România - Spania 10-8 Florentin Pera cere time-out după ce Spania se apropie la două goluri. Pe faza de atac România nu mai identifică breșe în apărarea avansată a Spaniei deși Pera a schimbat linia de 9 metri.

Min.24 România - Spania 9-6 Dumanska are un procentaj senzațional 68 la sută, a parat nouă mingi în 23 de minute.

Min.22 România - Spania 8-4 Înscrie și Dincă după încă trei parade ale Yuliei Dumanska.

Min.17 România - Spania 7-4 Sorina Grozav încarcă și trage fără milă pentru portarul Spaniei. Fiica Marianei Tîrcă joacă la linia de 9 metri cu Neagu și Buceschi.

Min.14 România - Spania 6-3 Sonia Seraficeanu înscrie cu puțin noroc și mărește avantajul echipei lui Florentin Pera.

Min.12 România - Spania 5-3 Crina Pintea e de neoprit pe semicierc și marchează al treilea gol în acest meci - adevărata finală a Trofeului Carpați.

Min.10 România - Spania 4-3 Fraga  Fernandez înscrie de la 7 metri cu toată opoziția Dianei Ciucă.

Portarul României, Yulia Dumanska, își ridică nivelul de încredere cu două intervenții magnifice.

-

Min.7 România - Spania 4-2 Neagu valorifică o aruncare de la 7 metri - golul 907 la prima reprezentativă.

Min.4 România - Spania 3-1 Sonia Seraficeanu își deschide unghiul în viteză și marchează de pe extrema dreaptă.

Spania a schimbat modulul pe faza de apărare pentru a o bloca pe Neagu și se apără în 3 plus 3

Min.2 România - Spania 2-0 Spania se apără 5 plus 1, dar Neagu face harcea - parcea defensiva ibericelor, iar Pintea ia prim-planul și nu iartă de pe pivot.

Min.1 România - Spania 1-0 Crina Pintea înscrie după un "dialog" cu Cristina Neagu. Pe faza de apărare a ieșit Buceschi și a intrat Polocoșer.

A început partida de la Bistrița! Dacă nu pierd, elevele lui Pera vor câștiga Trofeul Carpați. România a început cu Dumanska - Seraficeanu, Pristaviță, Buceschi, Pintea, Neagu, Dincă.

Serbia - Austria 30-29

FINAL

Min. 60: Serbia s-a impus la limită în fața Austriei într-un final de meci nebun în care austriecele au fost la un pas de egalare la ultima fază a meciului.

Min. 50: Serbia a apăsat pedala de accelerație și a trecut la conducere pe tabelă, scor 25-23.

Min. 45 Austria este echipa mai eficientă în atac, reușind să conducă jocul, 22-23.

Min. 31: Start în repriza secundă! Austria are primul atac.

PAUZĂ

Min. 30: Austria revine pe finalul primei părți și intră în avantaj la cabine, scor 13-14.

Min. 25: Serbia revine și trece la conducerea meciului, scor 11-10, după ce a condusă cu 7-9.

Min. 8: „Aeriană” superbă marcată de Austria, însă sârboaicele au răspuns printr-un gol marcat pe contraatac, 3-3.

Min. 5: Doar trei goluri marcate în primele cinci minute ale meciului, scor 1-2. Cele două echipe stau foarte bine în defensivă.

Min. 1: A început partida cu Serbia în atac!

Știrea inițială

Serbia - Austria și România - Spania sunt ultimele meciuri din cadrul Trofeului Carpați. Va fi și ultimul test pentru ”tricolore” înainte de meciurile din cadrul Campionatului European.

Serbia Austria, de la ora 17:30, pe PRO ARENA și VOYO

România - Spania, de la ora 20:00, pe PRO ARENA și VOYO