VIDEO EXCLUSIV Steaua - CSM Constanța 22-23. Meci dramatic în Liga Zimbrilor cu o intervenție salvatoare în ultima secundă a meciului transmis în direct pe Pro Arena și VOYO

Data publicarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 19:50
Data actualizarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 22:17

CSM Constanţa a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 23-22 (13-9), miercuri seara, în Sala Apollo din Capitală, într-un meci din etapa a 2-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Steaua - CSM Constanța 22-23 (9-13)

CSM Constanţa a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 23-22 (13-9), miercuri seara, în Sala Apollo din Capitală, într-un meci din etapa a 2-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Constănţenii au condus de la un capăt la altul, reuşind să câştige la diferenţă minimă. Cel mai bun marcator a fost francezul Micke Brasseleur, cu 9 goluri. De la stelişti s-au remarcat Grbovic şi K. Milosevic, cu câte 4 goluri.

Portarii celor două echipe, Ionuţ Iancu (Steaua) şi Dănuţ Rusu (CSM), au fost, de asemenea, în zi de graţie. În alt meci, AHC Potaissa Turda a învins-o în deplasare pe nou-promovata CSM Odorheiu Secuiesc, cu 35-27 (15-10). Cei mai buni de la învingători au fost Groff (6 goluri), Daniel Pop (5), Thalmaier (5), Talas (5).

Clasament

1. CS Dinamo Bucureşti 12 puncte (4 jocuri)

2. AHC Potaissa Turda 6 p (2 j)

3. CSM Constanţa 6 p (2 j)

FINAL DE MECI!

Min.60 Steaua - CSM Constanța 22-23. Final de meci!

Min.57 Steaua - CSM Constanța 20-22 "Militarii" au portar în zi de grație. Iancu apără aproape tot în poarta Stelei.

Min.49 Steaua - CSM Constanța 19-20 Ionuț Georgescu marchează din nou de pe extrema dreaptă după o fază care a curs șnur.

Min.48 Steaua - CSM Constanța 18-20 Ionuț Georgescu reușește să mai reducă ecartul

Min.40 Steaua - CSM Constanța 13-16 Milan Popovic înscrie pentru echipa lui Ovidiu Mihăilă.

A început repriza a doua!

Min.30 Steaua - CSM Constanța 9-13 Se încheie prima repriză. Ravnic a fost cel mai bun marcator al primei reprize pentru Constanța, în timp ce pentru băieții lui Ovidiu Mihăilă cei mai buni marcatori au fost Grbovic și Mihalcea, ambii cu câte două goluri.

Min.17 Steaua - CSM Constanța 4-7. Echipa lui George Buricea a codus în startul partidei cu 4-0, însă Steaua a revenit treptat.

Min.1 A început partida din Liga Zimbrilor!

Ce a făcut Steaua București în ultima etapă

Steaua București a reușit să se impună în deplasare în meciul cu Vaslui la limită. În prima repriză, trupa din Capitală a câștigat cu 19-17 și au pierdut-o pe cea de-a doua cu 13-14, la doar un punct diferență. Scorul final a fost 32-31 în favoarea Stelei, care a obținut cele trei puncte.

Ce a făcut CSM Constanța în ultima etapă

CSM Constanța a evoluat în prima etapă a Ligii Zimbrilor cu CSM Focșani, pe care au reușit s-o bată cu 22-18. Formația de pe litoral a mai evoluat, pe lângă campionat, în preliminariile pentru Liga Europeană de Handbal, însă au fost înfrânți de Chambery Savoie cu 46-49.