Romania, facuta PRAF: Croatia 34-22 Romania, in preliminariile campionatului european de handbal masculin!

Data publicarii: Joi 28 Octombrie 2010, 22:29
Data actualizarii: Joi 28 Octombrie 2010, 23:12

Nationala lui Stanga a inceput prost de tot grupa de calificare la Euro! A fost batuta la 12 goluri de Croatia, vicecampioanei lumii si a Europei.

Romania a inceput curajos meciul de la Karlovac, tinand aproape de gazde, care se asteptau la o replica mai putin artagoasa din partea Romaniei (3-3, min. 7). Egalitatea pe tabela s-a mentinut in primele 10 minute, cu finalizari excelente ale lui Ghionea, dar si interventii salutare ale portarului Mihai Popescu. Croatii s-au detasat insa la doua goluri in minutul 13, 7-5, apoi la patru, 11-7 (min. 22), iar pana la pauza diferenta nu a mai putut fi remontata de echipa Romaniei, in pofida unui joc bun pe alocuri.

Imediat dupa reluare, handbalistii romani au reusit sa se apropie la 17-13, dar croatii nu au ramas impasibili si treptat au pus stapanire cu totul pe joc (23-15, min. 41 si 29-17, min. 48), asigurandu-si primele doua puncte in cursa pentru calificarea la turneul final al CE din 2012.

Marcatori:
Croatia - Kopljar 8 goluri, Strlek 6 goluri, Lackovici 5, Cupici 5, Vori 4, Zrnici 2, Balici 1, Gojun 1, Valcici 1.

Romania - Ghionea 7 goluri, Georgescu 3, Al. Stamate 3, Jurca 2, Novanc 2, I. Stamate 2, Toma 1, Sania 1, Fenici 1, I. Stamate 1.

Primul meci din grupa a 2-a a preliminariilor CE din 2012 s-a jucat miercuri, Spania invingand la scor Lituania, cu 33-17 (17-5). Dupa prima etapa Spania si Croatia conduc grupa, cu cate 2 puncte, urmate de Romania si Lituania (ambele cu 0).

In urmatorul meci din grupa, Romania va intalni Spania, duminica, la Oradea.

Preliminariile CE din 2012 programeaza doar aceste doua etape in 2010, celelalte partide urmand a se disputa anul viitor, in 9-10 si 12-13 martie, respectiv 8-9 si 11-12 iunie.

Primele doua clasate din fiecare din cele sapte grupe de calificare se vor califica la turneul final al CE din 2012, programat in Serbia, intre 17 si 28 ianuarie.