Romania la MONDIALE! Vezi cum a reusit MINUNEA in Rusia! Trimite mesajul tau!

Romania Rusia Handbal
Data publicarii: Sambata 19 Iunie 2010, 17:34
Data actualizarii: Duminica 20 Iunie 2010, 17:52

Nationala Romaniei a revenit incredibil de la 28-32 in fata Rusiei acasa la Sala Polivalenta si a reusit sa bata in Rusia si sa se califice la Campionatul Mondial. 37-32 e scorul care ne trimite la Mondialul din Suedia!

Romania a dominat clar prima repriza. In minutul 16 a cndusu cu 8-4, ca spre pauza sa aiba chiar 6 goluri avans, 14-8 si 15-9 in minutul 27. La pauza, scorul a fost 16-13 pentru nationala lui Stanga.
Romania a continuat sa inscrie pe banda si in repriza a doua. A condus in minutul 35 cu 21 – 16, rusii revenind in minutul 45 la 2 goluri, 25-23. Cu 10 minute inainte de final, nationala lui Stanga a avut 29-24, iar finalul a fost dramatic.

Cand mai erau cinci minute, Rusia revenise in joc, 29-31, Romania a revenit la 30-35 (min. 59), dupa un gol de generic al lui Csepreghi. Sania i-a urmat exemplul, 31-36, cand mai erau 50 de secunde, iar cand Ghionea a marcat de la 7 metri, cu 10 secunde inaintea finalului, bucuria a produs o explozie pe banca tricolorilor.

Marcatorii Romaniei au fost Csepreghi 8 goluri, Sania 7, Novanc 5, Jurca 4, Ghionea 4, Florea 4, Stamate 2, Fenici 2, Sabou 1.

Din tabara Rusiei s-a remarcat Filippov, cu 9 goluri.

In tur, tricolorii au cedat la Bucuresti, cu 28-32, iar cu scorul general de 65-64 s-au calificat la CM din 2011.

In 2009, nationala Romaniei a evoluat la editia din Croatia, dupa o pauza de 14 ani la nivelul Campionatului Mondial.

Celelalte partide europene de baraj se vor derula, dupa programul: sambata: Cehia-Serbia (23-27, in tur); duminica: Olanda-Austria (15-31 in tur), Lituania-Norvegia (19-27), Ungaria-Slovenia (25-27), Grecia-Germania (20-25), Ucraina-Slovacia (30-25) si Elvetia-Danemarca (27-32).

Prima echipa calificata este Spania, care a eliminat Portugalia (27-26 in tur si 33-25 in retur).

La CM din 2011 vor participa 24 de echipe, dintre care campioana mondiala Franta, natiunea gazda Suedia, primele clasate la CE din 2010 – Polonia, Islanda si Croatia, sunt reprezentantele Europei deja calificate la turneul final. Acestora li se alatura alte sapte echipe nationale, adica Japonia, Coreea de Sud si Bahrain (primele trei clasate ale Campionatului Asiei), Egipt, Tunisia si Algeria (primele trei clasate ale Campionatului Africii) si Austrialia (castigatoarea Campionatului Oceaniei). Acestora li se vor alatura echipele europene, calificate dupa meciurile de baraj, plus alte trei reprezentative, care se vor califica dupa jucarea meciurilor din turneul final Pan-American, programat intre 22 si 26 iunie.

Dupa incheierea calificarilor, tragerea la sorti a celor patru grupe preliminare de cate sase echipe, ale CM din 2011, va avea loc in 9 iulie, la Goteborg.

Turneul final al CM din Suedia va avea loc intre 13 si 30 ianuarie 2011, orasele gazda fiind Malmo, Lund, Kristianstad, Goteborg, Skovde, Jonkoping, Linkoping si Norrkoping.

Cristi Gatu la Sport.ro:

"Inca nu mi-am revenit, dar pana la aterizarea avionului o sa ma refac total. E o surpriza foarte placuta pentru toti cei care au sperat in revenirea handbalului nostru! Au demonstrat maturitate si siguranta, au fost concentrati pe durata intregului meci, au revenit in momentele grele. Nu pot remarca pe nimeni, ci pe toata echipa."