Romania, in semifinale la Cupa Mondiala la handbal!

Cupa Mondiala Danemarca Romania Handbal
Data publicarii: Joi 24 Septembrie 2009, 18:49
Data actualizarii: Joi 24 Septembrie 2009, 18:53

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat joi in semifinalele Cupei Mondiale din Danemarca, dupa ce a invins Suedia, cu scorul de 41-24 (23-14), in ultimul meci din grupa preliminara A.

Dupa esecul usturator cu Rusia (25-35), tricolorele au aratat o cu totul alta "fata" in disputa decisiva pentru semifinale, cu Suedia. Au condus de la inceput, iar din minutul 15 au marit constant avantajul la un maxim de 9 goluri in prima repriza (22-13, min. 29 si 23-14, la pauza). Colaborarea buna pe partea dreapta dintre Amariei si Maier, ultima fiind precisa si de la 7 metri, dar si angajarile reusite la pivotii Manea si Stanca au dat satisfactie in faza ofensiva. Apararea a fost si ea mobila, exacta, stimuland-o astfel pe portarul Ungureanu la cat mai multe interventii reusite.

Dupa 23-14 la pauza, Romania a marit ritmul, chiar daca lotul a fost rulat. Apogeul a fost atins in minutul 45, cand diferenta era deja de 15 goluri (33-18), portarul Stanciu primind doar patru. 41-24, scor final, dar si calificare in semifinale, dupa un joc entuziasmant al Romaniei.

Rezultatul ultimului meci al zilei, dintre Rusia si Danemarca, va stabili ierarhia exacta a grupei, din care primele doua clasate merg mai departe. Indiferent de scorul acestui meci, Romania nu mai poate pierde locul secund. Aceeasi situatie se inregistreaza si in grupa B, in care derby-ul neinvinselor Norvegia si Germania, va decide adversara Romaniei din semifinale.
Marcatoarele echipei Romaniei au fost Maier 9 goluri, Varzaru 5, Stanca 5, Manea 4, Puscasu 3, Amariei 3, Moldovan 3, Vadineanu 3, Neagu 3, Elisei-Ardean 2, Vizitiu 1. Din tabara suedeza s-a remarcat Torstenson, cu 6 reusite.

Joi

Franta-Ungaria 16-24 (10-12), ambele echipe au ratat calificarea in semifinale, clasandu-se pe locurile 4, respectiv 3, in grupa B.
Romania-Suedia 41-24 (23-14)
Norvegia-Germania
Rusia-Danemarca.

Din grupa B, Norvegia si Germania s-au calificat in semifinale, dupa primele doua zile, indiferent de rezultatele de joi.
Semifinalele vor avea loc sambata, de la orele 15.05 si 17.15, finala mica este programata duminica, de la ora 16.30, iar finala mare in aceeasi zi, de la ora 18.30.
La editia din 2008, reprezentativa Romaniei nu a obtinut nicio victorie.
Castigatoarea Cupei Mondiale va fi recompensata cu 25.000 de euro, finalista cu 15.000 de euro, medaliata cu bronz, cu 10.000 de euro, iar echipa de pe locul patru, cu 5.000 de euro.