ROMANIA MARE de Ziua Nationala! Invingem Cehia in meciul de debut la EURO: 31-28! Am condus si la 8 goluri, am avut emotii pe final

Romania Cristina Neagu Handbal Romania debuteaza azi la Euro: "Castigam de Ziua Romaniei!" 19:00 Romania - Cehia! Cum arata grupa noastra
Data publicarii: Sambata 01 Decembrie 2018, 20:30
Data actualizarii: Sambata 01 Decembrie 2018, 20:31

Nationala de handbal a Romaniei debuteaza astazi la Campionatul European din Franta.

Romania 31-28 Cehia

Min 60 - Castigam, dar cu mari emotii. Am condus si la 8 goluri, dar cu 5 minute inainte de final cehoaicele se apropiasera la doar 2 lungimi. Scor final: 31-28.
Min 57 - Crina Pintea scoate 7 metri, Eliza Buceschi inscrie: 29-26
Min 55 - Final de meci incredibil, dupa ce am avut 8 goluri avans. Traim cu emotii, cehoaicele se apropie la 2 lungimi
Min 54 - Chiper incearca si ea o bolta "a la Aneta Udristoiu", dar trimite in bara. Avem 4 goluri: 28-24
Min 52 - Romania nu mai face o repriza la fel de buna si le permite cehoaicelor sa se apropie la 3 goluri: 27-24
Min 45 - Reusita superba a Anetei Udristoiu, cu o bolta de pe extrema: 25-20
Min 43 - Inscriem dupa patru minute si jumatate: 24-19
Min 42 - Cehoaicele marcheaza de 4 ori la rand pe fondul unei deconcentrari a jucatoarelor noastre: 23-19
Min 38 - Romania este irezistibila in acest moment: 23-15
Min 35 - Goluri Neagu si Buceschi, facem 8 goluri avans
Min 33 - Conducem cu 6 goluri in continuare: 19-13
Min 31 - A inceput repriza secunda

Min 30 - Intram la pauza cu 6 goluri avans: 17-11
Min 28 - Jucam in inferioritate si scoatem portarul. Valentina Ardean-Elisei rateaza, apoi luam gol, pentru ca poarta ramasese goala
Min 27 - Dumanska scoate inca o minge si are un procentaj senzational: 50%!
Min 26 - Neagu se inalta senzational si trimite inca o bomba, pentru 16-9
Min 24 - Cea mai mare diferenta de pana acum: Eliza Buceschi inscrie din nou de la 7 metri si avem 6 goluri avans
Min 23 - Mentinem diferenta de 5 goluri: 14-9. Dumanska apara apoi un 7 metri
Min 20 - Gol Eliza de la 7 metri: 12-7. Refacem ecartul de 5 goluri
Min 20 - Inscriem si avem 4 goluri avans. Aneta Udristoiu mai scoate apoi un 7 metri, iar Eliza Buceschi executa
Min 18 - Incasam doua goluri consecutive: 10-7
Min 15 - Cristina Florica inscrie cu o bolta frumoasa peste portarul advers: 10-5
Min 14 - Mentinem avansul fata de Cehia: este 9-5 in acest moment, iar adversarele evolueaza timp de 2 minute in inferioritate
Min 11 - Cristina Neagu, cu o aruncare caracteristica! Mingea s-a dus ca un glont in plasa, pentru 8-3
Min 9 - Cate un gol de fiecare parte, iar scorul este 7-3 in acest moment
Min 7 - Apararea noastra blocheaza inca un atac, apoi inscriem prin Neagu, care arunca o bomba in plasa portii adverse: 6-2
Min 7 - Crina Pintea este cea mai activa jucatoare a Romaniei in acest debut de meci si inscrie din nou: 5-1
Min 6 - Cristina Neagu rateaza aruncarea de la 7 metri
Min 5 - Dumanska este inca o data la post si scoate. Pe atacul Romaniei, Crina Pintea scoate un 7 metri
Min 4 - Nu luam gol si reusim sa inscriem pe contraatac pentru 4-1
Min 4 - Crina Pintea inscrie al treilea gol al Romaniei, dupa ce a fost lansata excelent pe pivot
Min 3 - A doua aruncare, al doilea gol pentru noi: inscrie Eliza Buceschi
Min 2 - Cehoaicele egaleaza pe atac pozitional, Dumanska se afla in poarta Romaniei
Min 1 - Cristina Neagu inscrie primul gol al meciului

Nationala Romaniei debuteaza astazi la campionatul european din Franta. De la ora 19:00, Romania intalneste Cehia, echipa care ne-a eliminat in optimi, anul trecut, la Mondiale.

Ziua de handbal este deschisa de celalalt meci din grupa noastra, Norvegia - Germania, care se joaca de la ora 16:00.

Asadar, Romania face parte dintr-o grupa cu Norvegia, Germania si Cehia, si trebuie sa se claseze pe unul din primele trei locuri pentru a merge mai departe in grupa principala.

"Meciul de debut este intotdeauna cel mai greu si cel mai important. Ne dorim foarte mult sa obtinem o victorie pentru intreaga tara. Se joaca de 1 decembrie si este ziua nationala", a spus Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a lumii.