Romania 32-13 Australia! Le-am facut CIUCIULETE; australiencele nu au condus nici macar o data! Lupta pentru primul loc continua

Handbal
Data publicarii: Luni 09 Decembrie 2013, 21:45
Data actualizarii: Luni 09 Decembrie 2013, 21:41

►Romania se bate cu Germania si Ungaria pentru locul 1 in grupa!

LIVE TEXT

FINAL DE MECI! Romania castiga si al doilea meci de la Campionatul Mondial si continua lupta cu Germania!
Georgiana Ciuciulete a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului!

Min 55: Buceschi inscrie de la 7 metri

Min 53: Doua goluri rapide, Ciuciulete inscrie pentru Romania si ajunge la cota 6 in acest meci

Min 51: Intre timp, scorul s-a facut 29-12

Min 46: Cook face 25-11, dupa ce a invins-o pe Tolnai

Min 44: Superioritate pentru Romania, Tacalie marcheaza din nou

Min 40: Tacalie marcheaza primul gol in acest meci! 20-9

Min 30: PAUZA! 16-7 pentru Romania! Victoria pare sa fie deja asigurata

Min 28: Cuvintele lui Tadici au avut efect; Romania inscrie 3 goluri consecutive. E 15-5

Min 22: Tadici cere time-out, dupa un gol primit usor de Romania. Acesta le cearta pe jucatoare pentru lejeritatea de care au dat dovada

Min 20: Pintea inscrie din nou

Min 18: Contraatac rapid finalizat de Buceschi. Este 11-3

Min 17: Lucrurile merg perfect pana acum. Pintea face 10-3 intre timp

Min 11: Nechita inscrie dintr-un atac pozitional; Ada a dat jumatate dintre golurile de pana acum

Min 10: Primul gol primit de Talida Tolnai; e 5-1

Min 8: Ada Nechita recupereaza o minge si inscrie pentru 5-0

Min 7: Perianu transforma o aruncare de la 7 metri, dupa un fault la Ciuciulete

Min 5: Multe erori ale australiencelor, acestea par sa nu se regaseasca

Min 4: Ciuciulete face 3-0, dupa o greseala a australiencelor

Min 3: Bolta frumoasa a Adei Nechita! E 2-0!

Min 2: 1-0 pentru noi! Perianu inscrie

Valentina Elisei si Oana Manea vor absenta in aceasta seara, insa cele doua jucatoare vor fi apte pentru meciul cu Germania, anunta Florentina Pera, antrenorul secund al echipei nationale.

De asemenea, acesta adauga: "Atmosfera in cadrul echipei este una foarte buna, avand in vedere ca am inceput bine turneul final. Fetele sunt unite si se pregatesc foarte bine. Trebuie sa pregaim jocul de maine cu Germania, care se anunta dificil", a spus Pera la Dolce.

Ungaria 26-24 Tunisia! Unguroaicele au avut mari probleme cu Tunisia, insa au reusit sa castige la limita si sa obtina doua puncte importante

Dupa victoria cu Tunisia, Romania a avut o zi de pauza, iar astazi joaca meciul cu Australia, echipa care a terminat pe ultimele locuri la toate editiile la care a participat.

In primul meci de anul acesta, Germania a batut Australia cu 36-15. Tadici a declarat ca vor juca rezervele in seara aceasta: "E un meci in care nu le veti vedea pe Bradeanu, Neagu, Manea, Elisei, Nechita, Ungureanu. E timpul sa joace Buceschi, Perianu, Marin, Tacalie, Parvut, Pintea, Dedu", a declarat antrenorul.

Tadici nu a stabilit inca un obiectiv pentru meciul de diseara: "Nu am discutat cu ele, deocamdata, dar vom stabili undeva la 15-18 goluri diferenta si sa nu primim mai mult de 12 goluri."
-----------------------

Naţionala de handbal feminin a României a învins, sâmbătă, la Novi Sad, reprezentativa similară a Tunisiei, cu scorul de 27-17 (15-8), în meciul de debut din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

România a avut un debut excelent la Mondiale, în faţa campioanei Africii, Tunisia, pe care doar a văzut-o la un turneu amical în Franţa. Tricolorele au condus încă din primele minute, cu 5-1, apoi cu 9-3 (minutul 16), pentru ca la pauză tabela să arate un avantaj liniştitor al echipei antrenate de Gheorghe Tadici, scor 15-8. Cursul jocului a fost acelaşi şi în repriza secundă, cu România la "timonă", 20-10 (min. 39) şi 23-13 (min. 50), astfel că victoria a venit firesc pentru reprezentativa noastră, scor final 27-17.

Jucătoarea meciului declarată de către IHF a fost interul României, Gabriela Perianu.

Marcatoare: România - Perianu 6 goluri, Neagu 6, Nechita 4, Brădeanu 3, Ardean-Elisei 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pîrvuţ 1 Tunisia - Chebbah 5 goluri, Dhaouadi 3, Toumi 3, Kouki 2, Daoula 1, Elghaoui 1, Sfar 1, Jaouadi 1.

---------------------
► Lotul Romaniei: Paula Ungureanu, Talida Tolnai, Denisa Dedu, Adriana Nechita, Laura Chiper, Aneta Pirvut, Valentina Elisei, Nicoleta Dinca, Georgiana Ciuculete, Oana Manea, Crina Pintea, Aurelia Bradeanu, Adriana Tacalie, Cristina Neagu, Luciana Marin, Eliza Buceschi, Gabriela Perianu.