Romania a castigat medalia de BRONZ la CE din Danemarca! Fetele au terminat meciul in lacrimi:

Romania Danemarca Handbal
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2010, 17:06
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2010, 17:13

ROMANIA 16-15 DANEMARCA / Romania castiga medalia de bronz la CE din Danemarca si obtine calificarea la CM din 2011. TRANSMITE-LE AICI UN MESAJ:

Nationala feminina de handbal a Romaniei a iesit cu fruntea sus de la Campionatul European - a castigat cu 16-15 finala mica impotriva Danemarcei si a terminat pe locul 3.

Romancele au uitat de infrangerea din semifinale in fata Suediei. In finala mica de la Euro cu Danemarca, le-a stat gandul si la razbunare - danezele au fost primele care au invins Romania la acest turneu final. Ca si la acel meci si acum tot surorile Buonaventura din Franta au arbitrat.

Cristina Neagu si Talida Tolnai au fost din nou eroinele Romaniei. Portarita a avut insa si un moment greu in prima repriza - a primit o minge in plina figura de la o daneza.

Fetele lui Radu Voina au intrat la pauza cu doua goluri avantaj, 9-7. Gazde ale competitiei, danezele s-au tinut aproape in repriza a doua, dar, romancele au rezistat.

Cel mai dificil moment al meciului a fost cu un minut inainte de final, la 16-15 pentru Romania, Melinda Geiger a dat in bara. Totusi danezele nu au reusit sa egaleze - portarita Talida Tolnai a scos din nou miraculos si Romania a castigat dramatic cu 16-15. Dupa aceasta victorie, Romania a castigat medalia de bronz, cea mai buna performanta din istorie la un campionat european. Pentru ca a terminat in primele 3, Romania si-a asigurat si calificarea la urmatorul campional mondial, Brazilia 2011.

Min 8: Dubla parada Tolnai, care ne salveaza din nou
Min 9: 7 m pentru Romania! Neagu inscrie senzational si poate iesi golgeterul CE
Min 10: Danemarca reduce din diferenta
Min 11: Danemarca inscrie pe contraatac
INFO: Publicul este foarte ostil pentru Romania
Min 12: Danemarca inscrie si conduce in doar 2 minute
Min 12: Neagu trimite pe langa poarta
Min 13: Geiger arunca in blocaj, Danemarca porneste pe contraatac, dar Ada Nechita se apara bine
Min 15: Romancele primesc un gol usor
Min 16: Ardean reduce din diferenta
Min 17: Tolnai reuseste inca o parada si are un procentaj de 38%
Min 18: 7 m pentru Romania, Neagu isi face datoria
Min 19: Danezele inscriu cu o bomba de la distanta
Min 19: Ionela Stanca isi pacaleste adversarele si inscrie superb
Min 20: Elisei are o actiune pe cont propriu, dar portarul danezelor apara excelent
Min 20: Neagu inscrie primul gol din actiune
Min 21: Oana Manea este faultata in aruncare. 7 m pentru Romania! Neagu reuseste o bolta de senzatie, are 4 goluri
Min 22: Time-out pentru Danemarca! Antrenorul face o criza de nervi pe margine
Min 24: Tolnai isi face din nou treaba excelent in poarta! Micuta galerie din Romania le incurajeaza pe fete
Min 25: Neagu rateaza, iar Tolnai are inca un blocaj de senzatie
Min 25: Neagu este faultata. 9 m pentru Romania. Inscrie Geiger primul ei gol din meci
Min 42: Tolnai face minuni in poarta Romaniei
Min 44: Romania are nevoie de un gol, insa fetele par obosite si nu reusesc sa desfaca apararea daneza
Min 55: Time-out
Min 56: Ada Nechita marcheaza! Romania a primit in 56 de minute doar 13 goluri de la Danemarca!
Min 57: Danemarca inscrie usor! Inca 3 minute
Min 58: Gol Danemarca
Min 58: Time-out cerut de Radu Voina
Min 59: Bara incredibila Romania in ultimul minut! A fost cea mai buna in acest meci
Min 59: Tolnai salveaza Romania in ultimele 25 de secunde si are un procentaj de 53%
Min 60: ROMANIA A CASTIGAT MEDALIA DE BRONZ! DANEMARCA PIERDE MEDALIA LA EA ACASA