Jucam finala mica pentru LOCUL 3! Romania 23-25 Suedia, in semifinala Campionatului European!

Romania Suedia Handbal
Data publicarii: Sambata 18 Decembrie 2010, 16:44
Data actualizarii: Sambata 18 Decembrie 2010, 17:03

Visul frumos s-a terminat. Nationala feminina de handbal a Romaniei a ratat o calificare istorica in finala campionatului european. A pierdut dramatic semifinala cu Suedia, 23-25.

Romania a sperat pana la finalul meciului cu Suedia la prima calificare intr-o finala de campionat european din istorie. Handbalistele lui Radu Voina au inceput prost semifinala cu Suedia - au fost conduse cu 1-4, dar au revenit spectaculos si au condus cu 5-4. La pauza tot suedezele au intrat insa in avantaj - 14 la13. In repriza a doua, Romania a alergat mereu dupa egalare, pe care a reusit-o pentru prima oara cu 10 minute inainte de final, la 19 egal, iar apoi Ada Nechita a adus Romania in avantaj. Jucatoarea meciului a fost portarul Talida Tolnai - a aparat din toate pozitiile, dar pana la urma Suedia s-a impus cu 25-23. Maine, Romania va juca in finala mica, pentru medalia de bronz cu pierzatoarea din cealalta semifinala, Danemarca - Norvegia.

LIVE TEXT ROMANIA - SUEDIA:

A inceput semifinala cu Suedia: fetele canta imnul Romaniei, sala este plina! Suedia este revelatia acestui campionat european, cu cel mai bun atac. Suedia a reusit surpriza invingand campioana olimpica Norvegia.

Min 12: Bara pentru Suedia
INFO: Romania are mai multi fani in tribuna, pentru ca suedezii nu se asteptau sa ajunga pana aceasta faza a competitiei
Min 14: Romania rateaza usor ocaziile de gol
Min 15: Stanca marcheaza pe contraatac
Min 16: Meirosu trage in bratele portarului
Min 17: Galca marcheaza dupa o pasa superba a lui Stanca. Ionela Stanca s-a accidentat la umar, intra Oana Manea
Min 18: Tolnai apara din nou senzational
Min 19: Romania inscrie si se desprinde la doua goluri
Min 22: Superioritate pentru Romania, eliminare pentru 2 min
Min 22: Oana Manea inscrie
Min 23: Suedia marcheaza in superioritate
Min 26: Neagu da pe langa poarta. Roxana Han s-a accidentat si primeste ingrijiri medicale
Min 31: S-a reluat partida!
Min 31: Tolnai salveaza excelent la un atac al suedezelor!
Min 32: Fiera incearca un sut prin surprindere, dar portarul suedezelor respinge!
Min 32: Galca suteaza puternic, dar mingea loveste in fata portarul suedez!
Min 33: Tolnai apara un sut al adversarelor!
Min 33: Tivadar patrunde pe contraatac, dar este blocata la limita! Romania ataca!
Min 33: Neague trage de pe picioare pe langa!
Min 33: Manea este eliminata doua minute!
Min 34: 7 metri pentru Suedia, transformat fara probleme! 13 - 15
Min 34: Tolnai apara senzational! Romania iese la atac, dar nu are solutii!
Min 35: 7 metri pentru Romania! Inscrie Neagu! 14-15
Min 35: Suedie inscrie imediat dupa o patrundere vijelioasa prin centrul apararii! 14-16
Min 36: Nechita suteaza mult pe langa din unghi!
Min 37: Eliminare 2 minute pentru Suedia!
Min 37: Arunca Neagu, respinge portarul cu piciorul!
Min 38: BOMBA! Suedia inscrie cu o lovitura puternica si se distanteaza! 14 - 17
Min 39: Gol Romania! Bradeanu inscrie! 15 - 17
Min 40: Oanea Manea e blocata la marginea careului!
Min 40: Gol Suedia! Torstenson patrunde din nou si inscrie!15 - 18
Min 41: Soit e blocata de portarul advers!
Min 41: GOOL Romania! Elisei inscrie de pe partea stanga! 16 - 18!
Min 42: Suedia rateaza incredibil si Romania pleaca pe contraatac! Manea e blocata insa de portarula advers! Ratam o sansa mare de a ne apropia la un gol!
Min 43: Cat ghinion! Neagu suteaza in bara!
Min 44: Bara si pentru suedeze! Mingea revine la ele, dar Tolnai respinge miraculos!
Min 45: GOOL Romania! Elisei pleaca pe contraatac si inscrie! 17 - 18
Min 45: Tolnai scoate miraculos, dar mingea revine la suedeze iar acesta reusesc sa inscrie 17 - 19
Min 48: Romania se chiuie sa sparga apararea suedeza, dar fara succes!
Min 49: Neagu e blocata dur in momentul unei aruncari! Cea mai buna jucatoare a Romaniei se resimte!!!
Min 50: Neagu isi revine si are o actiune personala, dar este blocata de poartaul Suediei!
Min 50: Contra a Suediei, Tolnai scoate!
Min 50: Elisei arunca, dar este si ea blocata!!!
Min 50: GOOL Romania! Tolnai scoate fenomenal si o lanseaza pe Nechita, care inscrie! 18 - 19!
Min 51: GOOL Romania! 19 - 19! Stanca inscrie dupa o recuperare senzationala a apararii noastre!
Min 51: GOOL Romania! 20 - 19! Ada Nechita e lansata din nou pe contraatac si marcheaza! Mai sunt 10 minute pana la finala!!!!
Min 51: Sudia a cazut! Antrenorul lor a cerut TIME OUT!
Min 52: S-a reluat meciul. Romania ataca, dar Neagu este blocata!
Min 53: Torstenson scapa din marcaj si egaleaza! 20 - 20
Min 53: Suedia revine in forta si inscrie din nou! 20 - 21
Min 53: 7 metri pentru Romania!Neagu inscrie 21 - 21
Min 54: Ce sansa! Geiger trage in bara!
Min 54: Geiger trage din nou, dar pe langa!
Min 54: Neagu trahge si ea, portarul Suediei respinge!!!!
Min 55: Tolnai apara senzational, revenim in atac!
Min 55: GOOL Romania! Revenim la conducere! Bradeanu inscrie 22 - 21
Min 56: Moment greu pentru Romania! 7 metri pentru Suedia si eliminare 2 minute!
Min 56: Suedia egaleaza la 22!
Min 57: Inca un 7 metri pentru Suedia! Intra Smedescu in poarta Romaniei!
Min 57: GOL Suedia! 22- 23!
Min 58: Suedia inscrie din nou! 22 - 24!
Min 58: 7 metri pentru Romania! Cristina Neagu rateaza!!
Min 59: Nechita inscrie! 23 - 24!!!
Min 60: GOL Suedia! 23 - 25!
FINAL! Suedia e in finala Campionatului European!

Romania se bate in finala mica a Campionatului European duminica, de la ora 15.30. Finala mare va fi duminica, de la ora 18.00.

Primele trei clasate la CE din Danemarca si Norvegia obtin automat calificarea la CM din 2011 (Brazilia), carora li se alatura si Rusia, in calitate de detinatoare a titlului mondial.