CSM București s-a calificat în semifinalele Cupei României la handbal masculin, după 25-24 cu Potaissa Turda

Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 21:02
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 21:04

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Potaissa Turda și CSM București pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

CSM Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României la handbal masculin, joi, după ce a învins-o în deplasare pe AHC Potaissa Turda cu scorul de 25-24 (13-11), în ultimul sfert de finală al competiţiei.

''Tigrii'' au dominat jocul de la un capăt la altul, dar în final Potaissa a ratat două şanse de a egala.

Tudor Botea a marcat 6 goluri pentru învingători, iar Roman Dodică 5, în timp ce portarul Vitali Şimanski a avut 13 intervenţii.

Cristian Ghiţă, cu 6 goluri, a fost cel mai bun marcator al turdenilor.

La turneul Final Four al Cupei României, programat pe 13 şi 14 mai, s-au mai calificat CSM Constanţa, CSU din Suceava şi CS Minaur Baia Mare.

Știrea inițială

Duelul dintre Potaissa Turda și CSM București este ultimul din sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. Partida o găsește pe Potaissa într-o formă foarte bună, fiind neînvinsă de opt meciuri, unul dintre ele în Cupă, iar restul în campionat.

Gazdele vin după două victorii consecutive pe teren propriu. De cealaltă parte, CSM București are o serie de patru meciuri consecutive fără înfrângere, ultimul meci pierdut fiind chiar pe teren propriu cu Potaissa Turda, scor 25-29. În ultima deplasare, bucureștenii au remizat pe terenul Politehnicii Timișoara.

Cele două echipe și-au împărțit punctele în acest sezon, meciul tur fiind câștigat de CSM, scor 27-20, în timp ce returul a fost adjudecat de Potaissa.

Celelalte echipe calificate în semifinale sunt CSM Constanța, care s-a impus cu 34-32 în fața campioanei Dinamo, Suceava, care a trecut cu 44-27 de Craiova și Minaur Baia Mare, care a câștigat meciul cu Buzău, scor 37-27.