Oltchim, gata de istorie! E campioana in Romania! Ajunge si in Finala Ligii?

Oltchim Rm. Valcea Handbal
Data publicarii: Marti 13 Aprilie 2010, 20:01
Data actualizarii: Marti 13 Aprilie 2010, 20:02

Semifinala Ligii, Oltchim - Gyor, duminica 18 aprilie, ora 17:15, LIVE la ProTV. Jos Palaria!

Oltchim Ramnicu Valcea a invins, marti, pe teren propriu, formatia "U" Jolidon Cluj, scor 42-25 (22-14), intr-un meci restant din etapa a XXI-a a Ligii Nationale de handbal feminin, si si-a asigurat matematic titlul, al 16-lea din istorie.

Handbalistele de la "U" Cluj au inceput curajos, conducand in primele cinci minute, dar nu au putut tine ritmul cu gazdele, care au egalat, 3-3, iar apoi au preluat conducere si au condus la doua goluri in minutul 9, 6-4. Meciul a continuat sub dominatia formatiei valcene (32-20, min. 49), care nu a avut vreo emotie in obtinerea celei de-a 21 de victorii consecutive a sezonului, dar si a titlului national in devans cu cinci etape. De remarcat faptul ca formatia ardeleana a ratat toate cele patru aruncari de la sapte metri din prima repriza, in fata portarului Paula Ungureanu.
Marcatoare:

Oltchim - Stanca 8 goluri, Vizitiu 7, Neagu 6, Pidpalova 5, Simkute 4, Nechita 4, Szucs 3, Puscasu 2, Manea 2, Gatzel-Han 1.

"U" Jolidon Cluj - Dinca 6 goluri, Crap 5, Paraschiv 4, Chintoan 4, Tudorache 2, Ani-Senocico 2, Branzan 1, Tetean 1.

Derbiul restant din etapa a XXI-a, intre echipele de pe primele doua locuri in Liga Nationala, a adus Oltchimului (42 de puncte) un avans in clasament de 12 puncte, fata de echipa de pe locul secund, "U" Jolidon Cluj, cu cinci etape inainte de incheierea sezonului 2009-2010. Chiar daca formatia din Ramnicu Valcea ar pierde toate cele cinci meciuri ramase, tot ar incheia pe prima pozitie, principala urmaritoare neputand sa acumuleze decat maxim zece puncte, insuficiente pentru a depasi pe Oltchim.

La randul lor, jucatoarele de la "U" Jolidon Cluj vor lupta in continuare pentru mentinerea pe locul secund, care duce in preliminariile Ligii Campionilor, spre deosebire de prima pozitie detinuta de Oltchim, care ii asigura prezenta in faza grupelor competitiei, in sezonul viitor.

Campioana en-titre mai are de disputat partidele cu CSM Cetate Deva (22 aprilie, deplasare), cu HC Zalau (24 aprilie, deplasare), cu Rapid Bucuresti (29 aprilie, pe teren propriu), cu HCM Stiinta Baia Mare (5 mai, deplasare) si cu Universitatea Resita (12 mai, pe teren propriu).

Titlul national din 2010 este al patrulea consecutiv castigat de Oltchim Ramnicu Valcea si al 16-lea din palmares, dupa cele din 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2007, 2008 si 2009. Pe plan intern, formatia valceana mai are in vitrina cu trofee 13 Cupe ale Romaniei, dar si Supercupa Romaniei (2007).

Antrenorul Radu Voina, care a preluat echipa in februarie 2009, castiga astfel al doilea titlu national consecutiv cu Oltchim Ramnicu Valcea, pe care a calificat-o tot pentru a doua oara consecutiv si in semifinalele Ligii Campionilor.

Handbalistele de la Oltchim vor juca, duminica, de la ora 17.15 (in direct pe ProTV), partida decisiva pentru calificarea in finala Ligii Campionilor, cu Gyor ETO (25-25, in tur).