Minaur Baia Mare a ratat calificarea în finala EHF European League

Minaur Baia Mare EHF European League Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Mai 2022, 21:08
Data actualizarii: Sambata 14 Mai 2022, 21:14

CS Minaur Baia Mare a ratat calificarea în finala competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a fost învinsă de echipa daneză Viborg HK cu scorul de 28-24 (16-13), sâmbătă, în semifinalele turneul Final Four de la Viborg.

Viborg a condus de la un capăt la altul, în prima repriză având un avans maxim de şapte goluri (9-2), dar Minaur a reuşit apoi să se apropie la două lungimi, 15-13 (29).

În repriza secundă, după ce a avut la un moment dat un singur gol în plus, 17-16, Viborg a accelerat din nou şi diferenţa a crescut la şase goluri, 22-16 (43), echipa daneză câştigând cu 28-24.

Pentru Minaur au marcat Cristina Laslo 7 goluri, Asuka Fujita 5, Iaroslava Burlacenko 2, Ana Maria Tănasie 4, Angela Cioca 2, Jelena Lavko 2, Andreea Cristina Popa 1 şi Bianca Ţîrle 1.

Cristina Enache a reuşit să pareze 7 şuturi (28%), iar Amra Pandzic a apărat 2 (16,67%).

Golurile echipei gazdă au fost reuşite de Kristina Jorgensen 6, Line Haugsted 7, Ida-Marie Moesgaard Dahl 5, Thilde Harregaard Frandsen 3, Stine Andersen 2, Larke Nolsoe Pedersen 1, Mathilde Rivas-Toft 2, Camilla Fangel 1, Tonje Enkerud 1.

Portarul Anna Opstrup Kristensen a apărat 14 aruncări (36,84%).

Meciul a fost arbitrat de grecoaicele Ioanna Christidi şi Ioanna Papamattheou, în timp ce delegaţi EHF au fost slovena Anja Freser şi maltezul Alan Grima.

În finală, Viborg va înfrunta echipa germană SG BBM Bietigheim, care a dispus de o altă formaţie daneză, Herning-Ikast Handbold, cu 34-33 (14-12).

Poloneza Kudlacz a marcat golul victoriei în ultimele secunde de joc.

Cele mai bune marcatoare de la Bietigheim au fost Karolina Kudlacz-Gloc (8 goluri), Kelly Dulfer (5) şi Veronika Mala (5), iar de la învinse s-au remarcat Cecilie Hoejgaard Brandt (8 goluri), Ingvild Kristiansen Bakkerud (7), Naja Nissen Kristensen (5) şi Sonja Frey (5).

Duminică 15 mai vor avea loc finala mică (ora 16:30), Minaur - Herning-Ikast Handbold, iar finala mare (ora 19:00) se va juca între SG BBM Bietigheim şi Viborg HK.

Minaur a participat şi la turneul Final Four al ediţiei trecute, pe care l-a şi găzduit, obţinând medaliile de bronz.