Lider in Liga Campionilor: Podravka 20-30 Oltchim!

Data publicarii: Sambata 15 Noiembrie 2008, 09:03
Data actualizarii: Sambata 15 Noiembrie 2008, 18:33

Oltchim Ramnicu Valcea in deplasare, cu scorul de 30-20 (13-14), echipa croata Podravka Koprivnica, inregistrand astfel a doua victorie in grupa C a Ligii Campionilor.

Prima repriza nu a fost una prea reusita pentru Oltchim, care a avut o ofensiva putin productiva. Apararea a mers mult mai bine, dar si Podravka s-a aflat cam in aceeasi situatie, astfel ca egalitatea a persistat minute in sir pe tabela. Portarii Ungureanu (Podravka) si Hutupan Dinu au oferit parade, dar si in acest compartiment au existat momente de cadere. La pauza, avantaj la limita pentru gazde, 14-13.

Repriza secunda a fost mult mai buna pentru echipa antrenata de Ivica Rimanici, Oltchimul reusind in doar 9 minute nu doar sa preia conducerea, ci sa se si detaseze pe tabela, 20-16 si 25-17 (min. 46). Podravka nu a mai tinut ritmul, avand 13 minute fara gol si fost nevoita sa se recunoaca invinsa fara drept de apel pe teren propriu.

Cele mai bune jucatoare de la Oltchim au fost pivotul Oana Manea si portarul Luminita Hutupan Dinu, care a avut 19 reusite. Marcatoarele formatiei vâlcene au fost Maier 7 goluri, Manea 6, Lecusanu 6, Szucs 4, Elisei-Ardean 2, Luca 2, Meirosu 2, Puscasu 1. De la Podravka s-a remarcat Todorovska, cu 7 reusite.

Partida din Croatia a fost pentru romance ultima din 2008 in grupa C a Ligii Campionilor, competitia urmand sa se reia in 4 ianuarie anul viitor, cand Oltchim va primi vizita rusoaicelor de la Lada Togliatti.

In primele doua meciuri disputate in grupa C, Oltchim a dispus pe teren propriu de Larvik HK, cu 33-29, iar apoi a pierdut in Rusia, cu 33-34. Oltchim ramane liderul grupei C, cu 4 puncte.