Intoarcerea campioanelor. CSM Bucuresti isi indeplineste obiectivul finalului de an si priveste la grupele principale ale Ligii, unde va da din nou peste Gyor. CSM 26-20 Midtjylland

CSM Bucuresti Liga Campionilor la Handbal Feminin Midtjylland Handbal
Data publicarii: Duminica 20 Noiembrie 2016, 21:39
Data actualizarii: Duminica 20 Noiembrie 2016, 21:59
Sporting - Real Madrid, MARTI, 21:45, IN DIRECT la ProTV  Steaua - Osmanlispor, JOI, 20:00, IN DIRECT la ProTV

CSM Bucuresti a invins echipa daneza Midtjylland cu scorul de 26-20 (12-9 la pauza) in ultimul sau meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucuresti, detinatoarea trofeului, avea nevoie de o victorie la mai multe de trei goluri, dupa 21-24 in tur, pentru a termina pe locul secund, inaintea formatiei daneze. Cele doua echipe merg in grupele principale, insa acum CSMB va avea avantajul rezultatelor directe.

Echipa antrenata de Aurelian Rosca a inceput greoi si a fost condusa in primele minute ale confruntarii (0-1, 1-2, 2-4), dar in minutul 11 a preluat conducerea, cu 5-4, dupa trei goluri consecutive. CSMB s-a desprins la doua goluri in min. 14, 7-5, iar in min. 25 a avut pentru prima oara trei goluri in plus, 10-7, diferenta regasindu-se si la pauza, 12-9.

CSM Bucuresti a jucat din ce in ce mai bine, dar a ratat destul de mult. Diferenta a ajuns la patru goluri, 15-11 (36), apoi a fost de sase goluri, 18-12 (41), si chiar la sapte, 20-13 (47). O serie de ratari au facut ca formatia daneza sa revina in joc si sa se apropie amenintator pentru obiectiv (victorie la patru goluri), 23-19 (56), dar CSM a fortat inca o data, castigand in cele din urma cu 26-20.

In clasamentul final al Grupei C, Gyor a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmata de CSM Bucuresti, 6 puncte, FC Midtjylland, 6 puncte, Rostov pe Don, 2 puncte.

In grupele principale vor merge primele trei clasate, cu punctele realizate intre ele.

Din Grupa a 2-a principala, care va debuta la finalul lunii ianuarie, fac parte Gyor, care va incepe cu 6 puncte, Krim Ljubljana, 6 puncte, Larvik HK, 4 puncte, FC Midtjylland, 4 puncte, CSM Bucuresti, 2 puncte, Team Esbjerg, 2 puncte.

Primele patru clasate se vor califica in sferturile de finala.

Echipele folosite

CSM Bucuresti: Grubisic, Iordache, Ungureanu - portari; Ayglon (3 goluri), Bazaliu (1), Bradeanu, Curea (2), Dache, Gullden (5), Lobach (3), Manea (2), Martin, Mehmedovic (4), Niombla (2), Torstensson, Varzaru (4)

Midtjylland: Englert, Thorn - portari; Augustesen, Buceschi, Burgaard (6), Jensen (1), Jorgensen (6), Jonsdottir, Kristiansen (3), Linden, Pedersen (2), Petersen, Woller (2)