Franta a reusit un scor FABULOS impotriva Australiei la Campionatul Mondial de Handbal!

Handbal
Data publicarii: Marti 03 Decembrie 2019, 17:26
Data actualizarii: Marti 03 Decembrie 2019, 17:36

Frantuzoaicele se afla pe locul al treilea cu 3 puncte, intr-o grupa dominata clar de Germania.

Franta a inceput fabulos meciul si au condus cu 8-1, continuand sa marcheze pe banda rulanta pana la finalul reprizei. La pauza scorul a fost 21-3!

Sportivele din "Hexagon" nu au slabit ritmul alert nici in repriza a doua, cand au primit doar 4 goluri, stabilind astfel scorul acestui Campional Mondial de Handbal: 46-7.

Cea mai mare victorie din istoria campionatelor mondiale a fost a Ungariei, tot impotriva Australiei, scor 57-9, in 2005. Romania se afla si ea pe lista celor mai mari succese, cu o victorie la 34 de goluri, in 2009, impotriva Chile, scor 51-17.