VIDEO! Oltchim, cu un pas in finala Ligii: Gyor 25-25 Oltchim!

Data publicarii: Duminica 11 Aprilie 2010, 20:00
Data actualizarii: Duminica 11 Aprilie 2010, 20:53

Duelul dintre "galactice" si "extraterestre" s-a terminat la egalitate, scor 25-25 si valcencele vor pleca cu prima sansa in returul din Romania

Oltchim - Gyor, duminica viitoare ora 17:15 la PRO TV si www.sport.ro Vezi ce au spus Voina, Steluta Luca si Valeria Bese dupa meci Incurajeaza-le AICI pe fete!

LA UN PAS DE ISTORIE!

Oltchim a inceput excelent partida in defensiva, oprind trei atacuri consecutive ale campioanei Ungariei si marcand o data (min. 3).

Bradeanu a adus egalarea, dar apararea lui Gyor nu a putut s-o opreasca pe Puscasu, la al doilea gol. Unguroaicele au trecut pentru prima data in avantaj in minutul 6, 4-3, dar aceeasi Bradeanu a ratat desprinderea, de la 7 metri, in fata Paulei Ungureanu.

Ambele echipe au avut realizari de pe extreme, portarii Palinger si Ungureanu fiind greu de depasit din alte unghiuri, 6-6 (min 13). A urmat o cadere in ofensiva Oltchimului, care s-a grabit inexplicabil, ratand atacuri pretioase, dar si o aruncare de la 7 metri, 10-7 (min. 19). Jucatoarele antrenate de Radu Voina s-au "trezit" la timp, au replicat prin doua goluri consecutive, obligand Gyor sa intre la time-out.

A urmat egalarea, prin golul Adei Nechita, 10-10 (min. 21), mentinuta si cu cinci minute inaintea pauzei, 12-12. Vedeta gazdelor, Anita Gorbicz, a marcat apoi doua goluri consecutiv, 14-12 (min. 27), readucand sperantele echipei sale. Oltchim nu a fost insa de acord, reusind nu doar sa egaleze, ci si sa preia conducerea in ultima secunda, dupa ce portarul Ungureanu a aparat, a lansat excelent contraatacul, iar Oana Manea a invins-o cu o bolta pe Palinger, 14-15.

La reluare, aceeasi Oana Manea a dezamagit cu doua atacuri ratate singura cu portarul Palinger, dar Iulia Puscasu a "reparat" pe contraatac, 14-17 (min. 34). Apararea Oltchimului a fost de netrecut, inclusiv pentru Gorbicz, care nu a reusit niciun gol din actiune, fiind din ce in ce mai iritata cu trecerea timpului.

Romancele Bradeanu si Spiridon au readus Gyor in joc, 18-17 (min. 40), profitand de o noua cadere a valcencelor, care au avut noroc cu interventiile providentiale ale Paulei Ungureanu.

Oltchim a platit tribut "pauzei" de 11 minute fara gol, interval in care gazdele s-au detasat la 20-17 (min. 45). Meciul a continuat sub presiune, cu Oltchim revenind pe tabela (21-21, min. 50) si preluand conducerea, 21-22 (min. 53), dupa un gol al Adinei Fiera, care a adus o liniste brusca in randurile celor peste 3000 de spectatori. Gyor nu s-a mai regasit pana la final, reusind doar o remiza pe teren propriu, in fata unui joc entuziasmant al campioanei Romaniei, caruia nu i-a gasit antidotul, scor final 25-25.

Marcatoare:
Gyor ETO – Amorim 6 goluri, Spiridon 5, Bradeanu 4, Gorbicz 3, Mravikova 3, Kovacsics 2, Hornyak 1, Verten 1.

Oltchim – Puscasu 5 goluri, Nechita 4, Stanca 4, Neagu 3, Manea 3, Gatzel Han 2, Vizitiu 2, Fiera 1, Luca 1.

Partida retur, decisiva pentru calificarea in finala Ligii Campionilor, va avea loc la Ramnicu Valcea, in 18 aprilie (ora 17.15) si se va juca cu casa inchisa, biletele puse in vanzare fiind deja epuizate.

In cealalta semifinala, detinatoarea trofeului, formatia daneza Viborg HK a dispus, sambata, pe teren propriu, de Larvik HK (Norvegia), cu scorul de 27-21 (13-13), dupa un meci in care capitanul nationalei Romaniei, Cristina Varzaru, a marcat cinci goluri.

REACTII GYOR - OLTCHIM!

Valeria Bese: "Nu m-am ales cu nicio vanataie dupa meci. Chiar a fost bine, s-a jucat normal. Din Pacate, ne-am grabit putin pe final, nu am stiut sa gestionam avantajul in final. Am scapat printre degete o victorie, egalul nu e rau, dar nu trebuie sa ne culcam pe o ureche. Sansele sunt 50-50"

Radu Voina: "Nu s-a schimbat nimic in privinta calificarii. Meciul se joaca de la 0-0 in retur. Defensiva a dus greul, iar in atac am facut foarte multe greseli."

Gavrilescu: "Asta e rezultatul ideal pentru ca ne va tine in priza. E mai bun decat o victorie. Fetele vor ramane concentrate pentru retur. Daca ar fi sa remarc pe cineva, nu poate fi decat Paula Ungureanu."

Steluta Luca: "Calificarea ramane deschisa, dar publicul va conta decisiv pentru noi in retur."

Simona Spiridon, Gyor: Rezultatul nu ne convine, e normal. Am demonstrat de atatea ori ca putem intoarce si rezultate mai proaste in deplasare."

Gabi Szabo, la primul meci de handbal, fete - La final, Gabi Szabo le-a asteptat pe fetele de la Oltchim si le-a urat succes in retur. A fost la primul meci de handbal la fete pentru dubla campioana olimpica