Dinamo este noua campioana a Romaniei la handbal masculin, dupa un meci decisiv nebun cu CSM Bucuresti: Dinamo 25-23 CSMB si titlul merge in Stefan cel Mare dupa 11 ani

Dinamo CSM Bucuresti Handbal Handbal
Data publicarii: Luni 30 Mai 2016, 19:52
Data actualizarii: Luni 30 Mai 2016, 20:06

Dinamo a cucerit titlul de campioana naaionala la handbal masculin dupa o pauza de 11 ani, gratie victoriei reusite in fata formatiei CSM Bucuresti, cu scorul de 25-23, in meciul decisiv al finalei.

Dinamo si-a trecut in palmares al 13-lea titlu de campioana nationala (1959, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1978, 1986, 1995, 1997, 2005, 2016), in timp ce CSM Bucuresti, castigatoarea Cupei Romaniei in acest sezon, termina pe locul al doilea pentru al doilea an consecutiv.

In finala, Dinamo s-a impus in primul meci cu un scor categoric 34-20, apoi CSM Bucuresti a restabilit egalitatea (27-25), iar Dinamo a castigat partida a treia si ultima cu 25-23. Dinamo a dominat si sezonul regulat, terminand pe primul loc.

Echipa antrenata de Eliodor Voica a avut un start excelent de meci si a condus cu 6-1 (min. 8). CSMB s-a apropiat la trei goluri, 6-3 (12), dar Dinamo a refacut ecartul, 8-3 (14), 9-4 (18). CSMB a inscris de trei ori la rand si a revenit in meci, 9-7 (24), iar la pauza avantajul se mentinea, 13-11.

Formatia pregatita de Zvonko Sundovski a egalat in debutul reprizei secunde, 13-13 (33), iar in minutul 41 a avut pentru prima oara avantaj, 17-18. CSMB a mai condus cu 19-18 (42), dar Dinamo a revenit la carma meciului in min. 46 (21-20). Au urmat sapte minute fara gol, in care Dinamo a ratat si o aruncare de la 7 metri (Zulfic), insa un gol inscris de Sandru si o interceptie a lui Diaw, concretizata de Asoltanei a dus scorul la 23-20 (54), avantaj care s-a dovedit decisiv in castigarea meciului si a titlului, scorul final fiind de 25-23.

Dinamovistii au fost incurajati frenetic de suporteri intr-o sala Dinamo arhiplina, fanii patrunzand pe parchet imediat dupa ultimul fluier al arbitrilor pentru a sarbatori titlul alaturi de favoriti. Dinamo a primit tricourile (albastre) de campioni si trofeul in uralele spectatorilor.