Dinamo - CSM Constanța 33-23! Victorie categorică obținută de „dulăi”

Dinamo CSM Constanta EHF European League Fuchse Berlin Liga Zimbrilor Handbal
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 21:00
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 21:20

Dinamo nu i-a dat nicio șansă lui CSM Constanța, scor 33-23, în turul duelului din grupa principală a EHF European League.

Dinamo - CSM Constanța 33-23

FINAL

UPDATE Dinamo pare de neoprit. Avantaj de zece goluri pentru „dulăi” când mai sunt nouă minute de joc (29-19).

UPDATE După 15 minute scurse din repriza secunde Dinamo s-a distanțat la nouă goluri (24-15). „Dulăii” controlează jocul și nu le dau prea multe șanse constănțenilor.

UPDATE Dinamo începe repriza secundă în forță și marchează la primul atac.

PAUZĂ

UPDATE Oaspeții s-au apropiat în două rânduri pe tabelă, însă Dinamo nu a cedat inițiativa și a intrat cu avantaj de șase goluri la cabine (16-10).

UPDATE Dinamo zburdă pe teren și se distanțează la șapte puncte pe tabelă (13-6).

UPDATE „Dulăii” s-au distanțat la patru goluri după primele 13 minute, iar antrenorul oaspeților a cerut time-out (8-4) .

UPDATE A început partida! Sala Dinamo este arhiplină. Antrenorul echipei de fotbal din „Ștefan cel Mare” a venit și el la meciul de handbal.

Dinamo - CSM Constanța, derby-ul României din EHF European League, se joacă de la ora 19:45 în Sala Dinamo, LIVE TEXT pe Sport.ro.

Partida este una capitală pentru cele două formații din Liga Zimbrilor, devenite acum adversare și în grupa principală IV a competiției continentale.

În campionatul intern, ”dulăii” lui Xavi Pascual sunt pe locul 1, cu 100% victorii după 17 etape, urmați la mare distanță, 11 puncte, de dobrogeni.

În European League însă, în grupa principală unde Fuchse Berlin este lider, CSM ocupă locul 3, cu 2 puncte, iar Dinamo pe 4, fără vreun punct acumulat după primele 3 meciuri luate în considerare în clasament (sunt luate în calcul și înfruntările directe din grupele preliminare).